Skal bare lige dele min glæde med jer. Min mand er ved at bygge hønsehus til mine 4 gadekryds.
Glæder mig så meget til de skal fytte ind, drivhuset er også ved at være varmt nok om eftermiddagen, trods udluftning.
Nu kommer der så nogle spørgsmål, hvor højt oppe skal siddepindene være? Der skal være møgbrædt under. Det er dværg gadkryds jeg har.
Der er rimeligt højt til loftet i hønsehuset 2,5 m. Målene på huset er 120 x 240. Jeg har tænkt mig at have siddepinde i den ene ende (1,20) i den anden ende er døren til os mennesker.
Kunne jeg evt sætte redekasser under møgbrædtet? Hvor vil i placere et vindue og hønsehullet (hedder det egentlig det, hehe)
Skal jeg kalke indvendigt? Jeg maler det lyst med vådrumsmaling, så det kan vaskes af. Jeg skal have sand på gulvet og skidebrædtet, sand og træuld i redekasserne, det er de vandt til.
Nogen der har flere gode råd, så kom endelig med dem.
Har læst i bøger, men er stadig i tvivl, derfor stiller jeg alle mine spørgsmål til alle i dejlige hønsefolk
