der skete så noget meget mystisk idag

Den høner som bliver trådt mest af hanen syntes at den skulle bag om skuret (hvor de normalt aldrig er gående)
for at gå skruk vil jeg tro.
Jeg fik den jaget over til de andre men den kom hurtig tilbage igen for at ligge sig til rette på jorden igen og helt uden æg.
Det lykkedes for mig at lukke af, så den ikke komme bag om skuret igen, for der kommer jeg heller aldrig selv fordi det er så vanskeligt. Derefter gik den ind i drivhuset og farede frem & tilbage som en sindsyg og så på det område jeg nu havde spærret af for den.
Jeg tænkte at det nok var fordi at den ville ligge sig skruk og flyttede den derefter i det gamle hønsehus, med nogle æg som den fint lagde sig på med det samme. Men men men lykken var meget kortvarigt for da jeg så kom ind med mad og vand til den glemte den alt om at lune på æggene igen

hvad går der galt?
har jeg mon forstyrret den så meget at den opgav?