Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: blomster til konen i huset...  (Læst 2238 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline G. Lausen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 503
  • Grafitti :)
blomster til konen i huset...
« Dato: 31 Januar , 2010, 21:38 »
For laaaaang tid siden havde konen opgivet at dotterne ville lægge æg… de voksede jo fint til… flotte i fjerdragten og alting… men æg… nææh… så ooooh salighed så hun en annonce … blomsterhøns til salg… var der ikke noget med at de lagde æg, sådan helt vildt?!?

Konen kontaktede den venlige sælger og jow der var to hvide og jow de var da ret gode til det med æg – konen tog en rask beslutning! ”dem tager jeg” sagde hun, prisen blev aftalt, afhentning ligeså!

14 dage senere skulle de så flytte ind, lige op til vinterferien = god tid til at kigge om de nu ville trives og ikke mobbes unødigt af de andre… tiden gik, konen gik med, og ventede… tiden stod da vist nærmest stille syntes hun!?

Så søndag, da manden skulle samle et skab (fra ikea) sammen med junior 2, kunne hun ikke vente længere, ja syntes måske ligefrem at det ville være en god gerning at tage hjemmefra og ikke gå i vejen for det arbejdende folk!   

Hun vidste af erfaring at det kunne gå hedt for sig… så hun aftalte med den lettere overraskede sælger, at hun ville hente de små pus inden 12! Junior 1 skulle med! Af sted gik det, og det trods snevejr og lettere tilsneede = glatte veje… jo, jo INTET kunne stoppe hende nu – der skulle blomster i gården… da nu hverken konen eller junior vidste hvor sælgeren boede (hvor skulle de også næsten vide det fra?) tastede de adressen ind i GPSen, et til dato ganske glimrende redskab, der normalt var absolut tilforladeligt! Og af sted nordpå gik det! … drej til højre, drej til venstre… svingning til højre… huhej! Hvor det gik!.. og med et efter 45 min kørsel (hvad gør man ikke får at få nogle blomster) så var målet i sigte (på GPSen i hvert fald) …men der var nu noget galt… vejen var øde… ja ganske forladt… intet hus… og da slet ikke med det nummer!!... hvad nu?!... aftalen var at man skulle være der lidt før 12, da sælgeren, det rare menneske, skulle i byen efter middagsmaden!... klokken var 20 i 12… det næste nummer var 5.. hvilket var langt fra nr. 16 som var målet!

OMKRING!... og tilbage.. og så… efter at være kørt næsten 1(!) km tilbage(!) kom nr. 16 på højre hånd – ooooh hvilken fryd… ind i gårdspladsen med bilen og ud… jow jow… det kunne godt være det rigtige nummer!... der var nemlig lyden af høns… goork, gooork, … lød det fra stalden og i døren….

En venlig mand, der gerne ville sælge sine 2 hvide blomsterdamer … men damerne var ikke så begejstrede for salget som ejeren (både den snart forhenværende og kommende) var. De ville sørme ikke fanges, ej heller sælges, end sige flytte oh fy oh føj… men sælger var en dreven hønseejer, så damerne blev fanget, sat i det medbragte bur og ud i bilen – ikke et pip kom der fra dem… de nybagte blomsterejere satte sig i bilen og turen hjem gik forbløffende hurtigt og ganske uden komplikationer

Vel hjemme blev de fine hvide blomster sat ind til resten af menageriet, efter at husets foxterrier lige havde markeret terræn og gøet lidt ad de nytilkomne.

Buret med blomsterne blev sat i hønsehuset og havde ikke nået gulvet før hanen, en kåd ungersvend, kom farende for at besigtige de nyankomne. Bag ham alle damerne helt ned til den yngste dotte… ”nåååh… en ny gokkehøne” syntes de at tænke, thi de værdigede ikke blomsterne ret mange blikke, før de travede ud i hønsegården igen (det var solskin) og idet buret blev åbnet traved de to nye ganske stille og roligt efter … ingen panik… ingen ballade … nej de fulgte flokken… og fik sammen med resten lidt korn i halmen i gården – beskæftigelsesterapi

  Den lille ny blomst, der ikke rigtig er sprunget ud endnu, kunne endda spise majs, og fandt sig i de andre, efter at have fået en lille hapser majs fortrak hun så op på den øverste gren (hvor der også var solskin) og tog et vue over gård og medhøns…

Aftenen faldt på og konen i huset i huset gik ud (for 5 gang den dag) for at se til hønsene – havde de nye nu også fundet ind? Ikke den lille blomst… den sad ganske ene og forladt på bænken i hønsegården og var ikke meget til sinds at gå ind, så konen i huset tog et resolut tag i den og satte den i hønsehullet – således stillet for kendsgerningerne kunne den så lige-så-godt gå ind.

Senere da mørket rigtigt var faldet på gik konen i huset (igen) ud til hønsene… og oh skræk… der manglede en blomst… hvor kunne den være??... den var ikke på pinden – det var den lille blomst… men ikke den store… den var ikke i redekassen… den var ikke i buret – men hvad var nu det?!?!... der var sørme noget i buret!!... det var da vel ikke??... JOW! Det var et æg, den store blomst havde gjort et æg og DER allerøverst oppe på hegnet… langt over 2 meter oppe og kun sølle 12 cm fra loftet … der sad hun så overblomsten… konen i huset kunne kun lige med NØD og næppe få kræet ned… og sat på pind … men da det var gjort, så var det et flot syn… 7 høns og en hane siddende nydeligt side by side på pinden og ikke én der hakkede efter den anden…. Oh hvilken fryd og gammen….

Den aften sov konen i huset sin sødeste søvn og drømte om alle de ting hun skulle købe for alle de æg, hun nu ville få………..
venlig hilsen
Grethe

1,0 Australtorp Kong Hans :-), 1,0 Araucana Grafitti :-D , 0,5 austalorps, 0,5 gul columbia sussex, 0,4 hvid-sort columbia sussex, 0,1 maran, 0,1 maranbland,, 0,2 grünleger, 0,9 araucana
1,0 mand (der ikke har pip)
1,0 Labrador (Labbe)
1,0 Foxterrier (Bølle)

frida

  • Gæst
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #1 Dato: 31 Januar , 2010, 21:46 »
Sikke en skøn fortælling! Elsker bare gode historier. Super fortalt, tak!

Susanne

  • Gæst
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #2 Dato: 31 Januar , 2010, 21:48 »
Tusind tak for en god historie  /o

Offline Helle K.

  • Administrator
  • Indlæg: 6 127
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #3 Dato: 31 Januar , 2010, 21:53 »

Jeg vil også gerne sige mange tak for en dejlig fortælling /o
Med venlig hilsen
Helle Kjelst

Faverolles, araucana, sussex, Isa ialt 1.14

Offline Egon

  • Bruger
  • Indlæg: 812
    • Egonnyt
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #4 Dato: 31 Januar , 2010, 22:54 »
Hej Grete. Det glæder mig de eallerede er faldet til.
mvh. Egon  ;D
med venlig hilsen Egon Jensen - 0,2 dværg sussex i 2 farver - og en guldfasan hane.  www.egonnyt.dk

Offline G. Lausen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 503
  • Grafitti :)
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #5 Dato: 31 Januar , 2010, 23:01 »
@Egon
jow jow!! den ene (den ældste) ser nærmest ud somom den aldrig havde boet andre steder... den unge er lidt forsigtig... men flyve op på sovepindene DET kan de... ja som du har læst... langt højere... så må nok se om jeg har lidt net til de sidste 3 meter ... de skal jo da helst blive i hønsehuset (det gamle malkerum) og gården...  ::)

har lige været ude og se til dem én gang til... de sov... det har været en hård dag ;)

tak for dem Egon!

mvh
Grethe
venlig hilsen
Grethe

1,0 Australtorp Kong Hans :-), 1,0 Araucana Grafitti :-D , 0,5 austalorps, 0,5 gul columbia sussex, 0,4 hvid-sort columbia sussex, 0,1 maran, 0,1 maranbland,, 0,2 grünleger, 0,9 araucana
1,0 mand (der ikke har pip)
1,0 Labrador (Labbe)
1,0 Foxterrier (Bølle)

Offline Christina

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 3 300
  • Alle burde have en 2-årig...
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #6 Dato: 31 Januar , 2010, 23:04 »
*p

Offline Egon

  • Bruger
  • Indlæg: 812
    • Egonnyt
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #7 Dato: 31 Januar , 2010, 23:36 »
Ja selv tak Grethe, og held og lykke med dem.
med venlig hilsen Egon Jensen - 0,2 dværg sussex i 2 farver - og en guldfasan hane.  www.egonnyt.dk

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #8 Dato: 01 Februar , 2010, 07:20 »
Tillykke med blomsterne, Grethe  <I
Billeder.........
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

hoejberg

  • Gæst
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #9 Dato: 01 Februar , 2010, 09:03 »
Skøn fortælling, dejlig læsning.

Offline Henriette Hall

  • Bruger
  • Indlæg: 3 903
    • fruen-af-ruevej.blogspot.com
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #10 Dato: 01 Februar , 2010, 14:42 »
Her kan man jo kun bryde ud i sang: Køb blomster, køb blomster... ;)
www.fruen-af-ruevej.blogspot.com
Barneveldere. Stor sort dobbeltsømmet
1,9 New Hampshire. Store.
1 Dansk Landhøne. Stor.
2 røde kastrerede hankatte, en sort og hvid hittemis , 2 sønner og lejlighedsvis 1 sømand/ægtemand. ;)

Offline KEW

  • Bruger
  • Indlæg: 579
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #11 Dato: 01 Februar , 2010, 16:07 »
eller som vi mænd ville sig ... : fejl40!! fejl40!!

 <H <M
Hilsen Kenneth

0.2.0 Store Røde Silkehøns
1.4.0 Dværg Laksefarvet Faverolles
Formål med høns: hygge,æg,kød.

Offline Marianne M.

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 3 514
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #12 Dato: 01 Februar , 2010, 16:20 »
Billeder, billeder.....  ;D
Mvh Marianne

Offline Wanda

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4 942
  • Forkælede høns lægger bedre æg :)
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #13 Dato: 01 Februar , 2010, 16:35 »
 *p
Wanda
1.2 Blåguldbåndet brahma
0.5 blandings trunter.

Offline G. Lausen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 503
  • Grafitti :)
Sv: blomster til konen i huset...
« Svar #14 Dato: 01 Februar , 2010, 18:20 »
kære alle,
jeg er bare ikke nogen ørn til at redigere billeder  *s... jeg har et (synes jeg selv) godt billede fra hønsegården ... er der en af jer jeg kan sende det til, hvorefter I så kan trylle så det kan komme ind her...jeg synes selv jeg har et dejligt billede af hanen, som poserer rigtigt og junior blomsten er på sin udkigspost ...;)....
 <+
venlig hilsen
Grethe

1,0 Australtorp Kong Hans :-), 1,0 Araucana Grafitti :-D , 0,5 austalorps, 0,5 gul columbia sussex, 0,4 hvid-sort columbia sussex, 0,1 maran, 0,1 maranbland,, 0,2 grünleger, 0,9 araucana
1,0 mand (der ikke har pip)
1,0 Labrador (Labbe)
1,0 Foxterrier (Bølle)