Hjææælp

Det kører for stærkt, det der hønsenoget!
Idag ringede den gamling, hvis brakler vi egentlig skulle overtage.. Lægerne har fundet ud af, hvad han fejler, medicineret hem og vupti er han frisk som en urgammel havørn.
Der kommer ikke flere kedelige brakler

Men det åbner ligesom for, at der bliver installeret noget andet i hønsegården... udvidet.. hvis I forstår...
Der er jo pt. to gamle toptosser, Måskeduka' (som er en sussex. Spekulerer på, om den faktisk i sin tid er undsluppet fra Lisbeth Kristine, men det er jo en anden snak). Hr. Brakel og de to Fru Brakel.
Personligt ønsker jeg mig et par Araucana. De lyder sjove, og ser morsomme ud.
Sønnen ønsker sig en kokoshøne, og så meget som han går op i de høns, så kan man vel ikke nægte ham en høne eller to.
(Hvad en kokoshøne er, må I selv forsøge at gætte. Nogen bud?

)
Han hævder også, at man kan få høns, der lægger lyserøde æg. (Altså ikke sussex-brune, men rigtig lyserøde) Er der mon nogen, der ved noget om det?
Manden i huset er til kæmpehøns. Han ønsker sig jersey, australorps eller til nøds en lille sød barnevelder.
Det her ender galt! Er der nogen, der ved, hvor hønsebremsen sidder? Skal vi bare sætte os ligeså stille med hinanden i hånden og vente på, at det går over?
Hørte ved gud lige manden sige "Vi mangler også at have haft en næsebjørn!" NU rabler det.