Nu har jeg har kun 4 høner og æg til spisebrug, så det er ganske overskueligt. Men ja, jeg skriver ned - mest for at holde styr på hvor friske æggene i køleskabet er - men det er da også sjovt at se hvor mange æg jeg får

Jeg noterer også prisen på mine indkøb, for jeg er nysgerrig efter at vide hvad det egentlig koster at have høns - selvom det ikke er prisen der er afgørende, men glæden ved de levende væsner og de super friske æg i husholdningen. Efter 4½ måned har hvert æg kostet 4,55 kr. i indkøb af foder, strøelse, høne og andre driftsomkostninger - men jeg har foder på lager til de næste par måneder, så prisen vil falde de kommende måneder (jeg fodrer kun økologisk).
Jeg skriver også ned, hvilken indtægt jeg har på salg af æg :)Det eneste jeg ikke holder øje med, er hvor mange æg jeg selv bruger, hvor mange jeg sælger, og hvor mange (ganske få) der går i stykker i redekassen, eller når jeg taber dem på jorden.
Det hele er meget nemt i et Excel-ark
