Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Hvilken slags høns?  (Læst 1740 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline LisetteK

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 34
Hvilken slags høns?
« Dato: 29 Juli , 2015, 18:46 »
Hejsa

Tiden er nu endelig kommet til at vi skal finde os nogle høns som kan lægge nogle dejlige æg til os her på gården. Jeg er bare meget i tvivl om hvilken slags det skal være. Tanken om at spise hjemmedyrket kylling tiltaler mig meget, jeg tror desværre bare ikke jeg nænner det når det kommer til stykket. Så i første omgang skal vi bare have nogle æglæggere.
I den sammenhæng har jeg nogle spørgsmål:

-  Er det muligt at have fritgående høns, som kun bliver lukket ind i stalden om natten? Jeg tænker på om de stikker af eller vandrer for langt væk? Vi har en lang allé op til vores gård, men jeg er bange for om hønsene kunne finde på at gå ned til vejen alligevel? Jeg kan se at flere af naboerne har høns i haven, og synes ikke det ser ud som om der er hegn.

-  Kan man købe nogle læggeklare høns, eller skal man starte med kyllinger?

- Hvilke racer kan I anbefale som fritgående høns (hvis det kan lade sig gøre) og hvor mange høns skal man have?

På forhånd tak for svar :)

Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Hvilken slags høns?
« Svar #1 Dato: 29 Juli , 2015, 19:18 »
Alle høner lægger æg, så det er nemt nok at opfylde dette. Høns er opdelt i lette og svære racer. Lette racer lægger flere æg, er mere livlige og kan være mere eller mindre flyvelystne.
Svære racer er roligere og mindre flyvelystne. Mange svære racer er endvidere gode kombi racer (æg og kød) . Så der er rigtigt mange racer, som kan opfylde behovet.
prøv evt. at besøge www.sydhavsoernes-fjerkræ-klub.dk for der er alle racer beskrevet som er i Den Skandinaviske Fjerkræ Standard og der ER RIGTIGT mange billeder også.
Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline Raziel

  • Bruger
  • Indlæg: 2 759
    • Hobbydyrenes blog
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #2 Dato: 29 Juli , 2015, 19:26 »
Hvis du med fritgående mener, at du slet ikke vil ha en gård til dem, så kan det godt lykkes, men du bliver nødt til at ha en gård i starten. Evt bare noget midlertidigt med havehegn og tentorpæle, som du kan fjerne, når de er blevet vant til det. Min erfaring er at hønsene stort set bliver hjemme, men det kommer jo an på hvor langt der er til naboerne. Mine naboer havde løsgående høns på et tidspunkt, og de var tit herovre. Men de bor også bare lige på den anden side af en lille vej.

Du skal gøre op med dig selv om du ønsker kyllinger, for nogle racer skrukker meget, og der er det synd ikke at lade dem opfostre et kuld kyllinger. Og desuden ville jeg som fritgående kun vælge nogle af de store tunge racer. De små er nemmere ofre for rovdyr, og de lette racer er svære at fange ind, når det er nødvendigt, og vil ofte vælge at sove udenfor i træerne i stedet for at gå ind i stalden.

Kan ikke huske om det var dig, jeg tilbød at komme og se mine høns? Men det står i hvert fald ved magt endnu, hvis du har lyst :) Jeg har lidt forskellige racer, så der er lidt at kigge på.
Mvh. Pia - www.hobbydyrene.blogspot.dk
5 kaniner - 3 katte - 2 marsvin - 1 kornsnog - 1 leopardgekko - mus til foder.
Blandet hønsehold med forskellige racehøns og blandinger.

Offline Henrik givskud

  • Bruger
  • Indlæg: 229
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #3 Dato: 29 Juli , 2015, 19:30 »
Du kan sagtens have dem gående frit, der er jo så selvfølgelig risikoen med ræve besøg som også kan forekomme om dagen. Jeg vil dog klart anbefale at have en hane i flokken, da han vil holde samling på hønsene.
Nu er jeg jo lidt farvet, men jeg vil da anbefale orpington, de er meget rolige og kan selv udruge kyllinger.
Opdrætter af st. agerhønefarvede Orpington, New Hampshire af æglægger typen og kobberfarvet Marans. Jeg har ofte dyr til salg.
Jeg bor i dejlige Givskud, er dyrepasser og far til 1,7 med den samme vidunderlige kvinde. Og så er der en stær i kassen, igen, som man siger 😜

Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Hvilken slags høns?
« Svar #4 Dato: 29 Juli , 2015, 19:42 »
Høns kan sagtens gå frit og de er også ret stedbundne, så de løber ikke hjemmefra. Men som andre også skriver, så kan man hurtigt få besøg af rovdyr.
Endvidere kan høns også finde på at lægge æg på friland på gode gemmesteder.
Det kunne godt være en fordel at lave en hønsegård til dem, så man er på forkant med eventuelle udbrud af fugleinfluenza, hvor myndighederne kræver at fjerkræ skal holdes under net.
Eller hvis man skal på ferie og andre skal passe dem.
Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline William

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 194
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #5 Dato: 29 Juli , 2015, 21:18 »
Australorps tror jeg vil passe godt, store flotte og rolige dyr, som lægger MANGE æg!
Venlig hilsen
William

En flok isa'er

Offline LisetteK

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 34
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #6 Dato: 31 Juli , 2015, 12:34 »
Tak for alle svarene, jeg vil kigge lidt på de forskellige tunge racer. Så må jeg jo se om jeg falder for nogle racer man kan få her i nærheden ;)

Offline LisetteK

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 34
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #7 Dato: 31 Juli , 2015, 13:54 »
Kan man godt holde forskellige racer sammen? Dem jeg indtil videre har i kikkerten er:

Araucaner - synes deres specielle udseende og turkise æg er meget interessant

Faverolles

Maran - igen deres ægfarve er spændende, og så skulle de være god spisekvalitet hvis det nu skulle blive aktuelt

Wyandotter - skulle være en rigtig god førstegangshøne og meget venlig og nem at gøre tam?

Så har jeg kigget lidt på Brahma da den også står som en meget rolig og nem høne at have - har tænkt på den store model, kan den anbefales?

Hvordan fungerer det med disse racer sammen? Havde ikke tænkt mig at der skulle være en hane, medmindre nogle af disse racer fungerer dårligt uden? Haner galer vel i tide og utide..? Er det bedre at begrænse sig til 1 eller 2 racer eller kan man godt have en 4-5 racer sammen og så nøjes med 1-2 af hver?

Mange spørgsmål ;D

Offline Henriette Hall

  • Bruger
  • Indlæg: 3 903
    • fruen-af-ruevej.blogspot.com
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #8 Dato: 31 Juli , 2015, 13:57 »
Haner beskytter og opdrager på en flok høns. De er ikke bare unyttige pyntekræ. Man kan sagtens holde flere racer sammen. Hvis man har hane, så skal man bare tænke over at den ikke må være for tung til de letteste høns. Og hvis man får kyllinger så skal man tænke over at det kan være svært at komme af med blandingskyllinger i forhold til renracede dyr. Det er ofte sådan at høns holder sammen i racerne, så det vil være bedst at have mindst 2 af hver race.
www.fruen-af-ruevej.blogspot.com
Barneveldere. Stor sort dobbeltsømmet
1,9 New Hampshire. Store.
1 Dansk Landhøne. Stor.
2 røde kastrerede hankatte, en sort og hvid hittemis , 2 sønner og lejlighedsvis 1 sømand/ægtemand. ;)

Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #9 Dato: 31 Juli , 2015, 14:42 »
Ja en hane galer, meeen det er nu ganske naturligt og man ignorer jo bare lyden.....  Jeg har en del haner og jeg hører dem meget sjældent.  /o
Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline jumbojette

  • Bruger
  • Indlæg: 33
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #10 Dato: 01 August , 2015, 20:35 »
Mine høns vandrer ret langt når de går frit (de har været frie hele dagen til naboen klagede), nu har de fået en fold med havehegn på ca 500 kvm og en times frihed før sengetid.
Mine maraner bruger tiden på at udtænke flugtmetoder mens australorpsne har affundet sig med at være i fangenskab.
Af de to er maranerne i øvrigt mest kælne og nysgerrige.
1  sort/kobber maraner, 1 blå/kobber maran, 1 gøgespættet maran, 1 araucana, 1 maran/araucanakryds, 2 hvide æglæggere (går under navnet hippohøns), 1 dejlig sort/kobber maran hane.

Offline renepaulsen

  • Bruger
  • Indlæg: 405
Sv: Hvilken slags høns?
« Svar #11 Dato: 02 August , 2015, 10:07 »
Jeg tror det er forkert at nogle høns kaldes "begynder høns", for bare der er taget højde for forholdene, kræver de stort set den samme pasning. Jeg bor selv i et villakvarter, og har ikke fået klager over min hane endnu. Den galer typisk 5-6 gange om dagen, hvor den så lige siger "kykelikyy" en 3 gange. Derudover er den meget fredsommelig og man mærker den ikke rigtigt. Men der skal nok også findes haner der galer i et væk.
Jeg betegner stadig mig selv som nybegynder (halvandet år med høns), og har derfor valgt racen Sussex. Det er en god kombinationsrace, og det kan jo være med til at hjælpe dig med at afgøre om du også er til slagt af egen avl, eller kun æg og hygge. Selv har jeg stadig en slagtning til gode. Jeg overvejer ligesom du, at tilføre Brahma til mit hønsehold, men det er en race der kræver plads, især indendørs (de bryder sig ikke om vide fodfjer).
Jeg vil sige: anskaf et par gode kombinationsracer, eller bare en til at starte med, så kan du evt. slagte til foråret, og og udvide med andre racer :)
Gode kombinationsracer: Sussex, Wyandotte, Maran, Australorp, New Hampshire, og der er sikkert flere der også er gode. De første 4 racer er i hvert fald også let tilgængelige :)
1.6 Sølvgrå Sussex