Bare rolig Wanda, det er helt normalt, med de der løbeture, hun skal jo have en hel dags motion krammet sammen i et par runder, og du har ret, det ser vildt ud.
Jeg gav mine kyllinger startfoder, havregryn og hirsefrø og så selvfølgelig rent vand. De havde de mest nuttede små vandautomater hos land og fritid.
Startfoderet kunne jeg købe hos en lokal handlende, som har diverse artikler især til fugle, hun køber de store sække og sælger så efter vægt.
Eftersom jeg havde skrukker, var det kun meget lidt startfoder jeg fik brug for, for kyllingerne blev jo taget med ud i det grønne, hvor mødrene fandt diverse lækkerier til dem. Du kan måske købe startfoder i mindre mængder hos Meldgaard på Vestvejen i Aabenraa? De sælger alverdens dyrefoder, og meget af det i løssalg.
Er det ikke skønt at vide at Guldlok bare kan det der?
