Selvfølgelig er der nogen, som vil svare, men tråden skal bare ses først og tiden også være til det, jeg selv er på stærk nedtrapning med Forum (sikkert en glædelig nyhed for nogen), idet jeg bruger alt for meget tid på det.
Kønsbestemmelse hos Maran er som kønsbestemmelse i alle andre racer.
Kig på hoveddelene, Maran har forholdvis store hoveddele med enkeltkam, så er de "nemmere" at se køn på tidligere. Endvidere er der andre træk, som kraftigere ben og spidse fjer i halsbehæng (hane), begyndende sadelbehæng (hane) og begyndende seglfjer (hane).
Så hanetræk vs. hønetræk = intuition. Og så er der lyden. Hanekyllinger lyder anerledes end hønekyllinger, når man snupper dem.
Og så er der lige den gråstribede varitet som er nemmest idet hanerne er lysere end hønerne. Og så er der noget med nogle pletter på hovedet, når de er daggamle.