Mettethp, man kan naturligvis holde høns som kæledyr, hvis man har lyst. Det er der ikke noget forkert i. Men der kan opstå mange situationer hvor det er hensigtsmæssigt, at man er villig til at slagte et dyr. Det følgende er blot noget du kan overveje.
Der kan dels opstå problemer med sygdom og uheld, der gør at en høne/hane bør aflives.
Du kan også ende med nogle meget gamle høner som ikke lægger æg i et par år. Er du interesseret i det?
Det kan også ske, at især en hane får uhensigtsmæssig opførsel. Så den fx går til angreb på mennesker eller er for hård ved hønerne. Så er det ikke rimeligt at give den til andre, med mindre de vil slagte den.
Og hvad skal du med den sidste hane, hvis du ikke vil have kyllinger? Og hvad så hvis det bliver til en masse hanekyllinger du ikke kan komme af med?
For mig er høns et genialt husdyr, fordi den mest hensigtsmæssige vedligeholdelse af flokken, samtidig giver et overskud i form af slagtede haner og suppehøns. Men de første slagtninger var heller ikke sjove for mig, men det er hurtigt blevet nemmere.