Tak Walter

Nej jeg vil ikke sige de synligt er voldsomt syge, de spiser normalt og går rundt og søger føde i haven.
MEN, de nyste, rallede og hostede, og havde gjort det noget tid uden nogen bedring.
Nu er vi helt grønne hvad fjerkræ angår, så havde svært ved at vurdere hvad var rigtig/forkert at gøre. Dog var jeg ikke i tvivl om længere at nu måtte der gøres noget, set i lyset af min erfaring med andre dyr.
Har dog nok følt at jeg pyldrede lidt, når mange anbefalede de blot skulle have godt med hvidløg og hønseguf - men det dutter altså bare ikke hver gang - og nu er det ingen kritik til nogen herinde fra, synes det er gode råd der gives herinde generelt, især til os nybegyndere

Ifølge dyrlægen var hanen hårdt ramt, selvom han umiddelbart virkede frisk.
I øvrigt vil jeg gerne medgive mine bedste anbefalinger til Gørløv Dyreklinik - Super god service, venlige og imødekommende, og ikke mindst en yderst fornuftig pris.