Jeg har selv danske landhøns - de lægger fint med æg.
Og ja, de kan da godt flyve hvis de bliver forskrækket ,eller hvis deres dør er blæst i om aftenen. Så sætter de sig for det meste oppe i træerne og så kan jeg puffe dem ned med en gren (ca 2 - 3 m over jorden for hanen, hønsene sætter sig på trådhegnet på 1,8 m eller på min bænk 0,5 m over jorden - ikke så godt med det sidste da det er lige i spisehøjde for ræven)
Jeg har pt 3 brune - fuld æglægning ok befrugtning og så har jeg 4 gråstribede - 2 - 3 æg om dagen (den ene er meget lille og ung) og igen god befrugtning.

første rugning gav ikke så meget - kun 4 kyllinger, men nu har jeg så fået 23 kyllinger yderligere og maskinen er fuld med æg (ca 48 stk) så jeg regner med at blive dækket ind i år med kyllinger.
Har ikke selv haft nogen der er blevet skruk, men når jeg er færdig med at ruge i maskine får de lov til selv at forsøge med et kuld æg for at se om de vil ruge selv.

Held og lykke med de dyr fra Lene - de er gode dem jeg har set på roskilde dyrskue.