Vi har lånt en gammel velfungerende rugemaskine - Miracle fra America. Spændingen er på højdepunktet for det er første gang vi skal ruge kyllinger ud. Jeg læser og læser her på forum, og får svar på mange af mine spørgsmål, men... Jeg har endnu ikke forstået hvorfor nogen flytter æggene over i en klækker til sidst. Jeg har forstået det sådan at man - i denne maskine - skal flytte bakken med æggene ned i bunden dagen før forventet klækning og så fjerne pindene. Er der nogen som kan sige om jeg er på rette spor? Tak for alle de kloge ord der er at finde her på forum, jeg nyder at læse herinde hver eneste dag 
Du er fuldstændig på rette spor.

Jeg har også en Miracle maskine, som jeg har brugt som klækker da jeg fik en trærugemaskine i stedet.
Din Miracle er en glimrende rugemaskine, og jeg har lavet rigtig mange kyllinger i den.
Man skal passe godt på den, for at den bliver ved med at fungerer, fordi den er noget skrøbelig i sin opbygning, og min har altid stået i en kasse med isolering for at have en stabil temperatur, og det er vigtigt at man er forsigtig med døren, da den hurtigt bliver utæt.
Grunden til at min Miracle ikke mere er i brug som rugemaskine, er fordi at vende fidusen er gået i stykker, så jeg lægger bare de færdigrugede æg over i den og lader dem klække der, mens min trærugemaskine ruger videre på en ny bakke æg.
Det er så kun Klække maskinen skal så rengøres, mens alle de æg der bliver ruge på holder sig rene og støvfri i trærugemaskinen.
Man kan naturligvis både ruge og klække i samme maskine, og i dit tilfælde mener jeg der kan være ca 50 æg, og de der så er i orden når tiden er gået klækker i den nederste bakke og det er helt rigtigt at du bare skal fjerne pindende og flytte ægene i nederste bakke, eller er der ikke to bakker, så pindende kan blive sidende, og du lægger de kommende kyllinger ned i den nederste til klækning.