Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Hvad koster et voksent dyr i foder  (Læst 3082 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Hanne Lottrup

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 338
Hvad koster et voksent dyr i foder
« Dato: 23 Juli , 2008, 17:42 »
Jeg ved ikke med jer, men jeg synes der er en generel opfattelse af, at fjerkræ ikke skal koste ret meget. Men når jeg tænker på alle de efterhånden dyre sække foder, jeg slæber til huse, synes jeg ikke det hænger sammen...

Er der nogen der har (eller har evnerne til at) regne ud hvad en voksen høne/hane koster i foder.

Som kylling er dagsprisen selvfølgelig begrænset, men måske man kunne regne en ugepris ud?

Ud over foderet der der jo så det daglige arbejde og for nogle racers vedkommende herlighedsværdi, sjældenhed eller gode gener der også spiller ind.

Men set bort fra dette og skåret ind til benet hvad tror I så det koster om ugen af fodre kyllinger, ungdyr og voksne - gennemsnitsligt.

Bare for hyggens skyld ;) - at have hyggehøns er ren undeskud, det er jeg helt klar over ;)


Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #1 Dato: 23 Juli , 2008, 20:16 »
Ja se det er et godt emne, mange tror at høns koster " 5 stk. for 100 kr." ligesom papkyllingerne i Netto.

Pris udviklingen er desværre ikke fulgt med, som med racehunde, racekatte  og raceheste. Til gengæld er det dejligt at sælge til disse opdrættere, for de ved at renavl og kvalitet koster.

Folk betaler gerne 10.000 - 18.000 kr. for en chi hua hua hvalp eller 25.000 - 50.000 for en miniature pony, som ingengang er til andet end at klappe !!!

Eller for den sags skyld, hvad koster en almindelig undulat i en dyrehandel ? Vores høns må da være ligeså meget eller mere værd (der er ihvertfald mere kød på dem, selv de mindste dværge) ;)

Såh..

En daggammel kylling af ren stor race skal ihvertfald koste 25 kr. (Maxøes Dyrehandel tager 30 kr og så er endda tvivlsomt om de nu er af ren race)

50 -75 kr. når man er sikker på hvad der er haner og høner. 100 - 150 kr. når de er fastringet og måske endda vaccineret.

Prisen på et voksent dyr skal selvfølgelig variere alt efter kvalitet, er det et udstillings dyr med gode point, så skal det da også koste mere. Man har jo fodret og plejet det i alle ender og kanter.

200-300 kr. for et godt dyr, eller endog mere, hvis de skulle have fulgt stigningen sammen med racehundene.

jeg vil hellere slagte mine dyr fremfor at forære dem væk. Selvfølgelig er det i orden hvis seriøse avlere bytter internt, for at få nyt blod.

Vi er selvfølgelig selv skyld idet med de lave priser, da det er nemmere og mere smertefrit at sælge billigt (for at komme af med l....) eller ligefrem forære det væk. Fremfor at svinge øksen og komme af med overskudet på den måde. Få de dårlige dyr og alle overskuds hanerne væk.

Det vil også skabe bedre priser og afsætnings muligheder for de dyr, der er noget værd.
Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #2 Dato: 23 Juli , 2008, 21:20 »
P.s

Jeg ser lige at Ina sælger daggamle blandings kyllinger af stor race til 25 kr. pr. stk. Og at hun snart har udsolgt, så må daggamle kyllinger af ren stor race være det dyrere.

Der er heldigvis igen en stigende interesse for at holde fjerkræ. Men efter fugleinfluenza hysteriet í 2005-06 er der ikke så mange tilbage af især de store racer og svømmefugle.
Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline Susanne Ebbe

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 782
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #3 Dato: 23 Juli , 2008, 21:47 »
I år har man kunnet sælge til den pris man har selv har valgt. Der har virkelig været run på.

Jeg 'tør' ikke regne på det. Men det vil jo også være noget nær umuligt. Nogle har høns frit, andre i voliere. Nogle små, andre store. Og render de frit så spiser de jo mest ude.

Lestats priseksempler er mindstepriser. Har man racerene dyr, så skal de altså koste mere end en 50'er. Der er lagt arbejde, planlægning, indkøb af nyt blod osv.
Hilsen Susanne

Offline Jette Jensen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 660
  • Grib dagen, timen, minuttet
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #4 Dato: 23 Juli , 2008, 22:39 »
Jeg regner med at det koster mindst 100 kr. for at opfodre en (stor race) høne til voksen størrelse. Hvad hanerne koster afhænger selvfølgelig af hvornår man slagter dem, men jeg synes også jeg har slæbt sække hjem i år tiltrods for jeg har færre individer end sidste år. Skal høns være rentable mht. æg er hybrider det rigtige, de lægger troligt et æg hver dag og koster ufatteligt lidt. Hvis vi gerne vil slagte hanekyllinger og spise dem kan det ikke gøres op i penge, for ingen dyr har det som vores, har den tegning i musklerne af græs og har levet rigtig godt i de 12-15 uger de har levet.

Ikke for at genere din race Hanne (altså din hønserace) men Orpington er ikke den mest rentable race (har selv haft dem). Det er en "prydrace"(og rigtig kønne), men lidt dyre i drift :D

Et økologisk æg koster mindst kr. 3,-. Alligevel smager have-ejernes æg bedre ved at de er friske og hønsene har gået på friskt græs. Men man er nødt til at fodre på dyret 5 mdr. før man får æg.

Jeg plejer at sælge et antal kyllinger af dem jeg har ruget ud når de viser køn. Så får jeg noget ind til foder.

Men hvis Mikkel eller rotter tømmer hele butikken, så er det ren tilsætning.

Men sæt ikke prisen for jeres kyllinger for lavt, så bliver hobbyen dyr. 
Med venlig hilsen
Jette Jensen

0,0,0, men stadig med en drøm om sussex høner!

Offline Lisbeth Kristine

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 812
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #5 Dato: 23 Juli , 2008, 23:33 »
Ja det er dyrt at holde høns når man er på su. Men jeg har en kø på daggamle og æg helt frem til oktober så mit hønsehold kører rundt helt af sig selv.  :) Så her er det ren fornøjelse.
Venlig Hilsen
Lisbeth

MartinJ

  • Gæst
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #6 Dato: 24 Juli , 2008, 00:04 »
Jeg har regnet lidt på hvad mine Hellevadhøns og danske landhøns koster + 1 hane.

De fåer tilskudsfoder og korn efter ædelyst. Skaller men ingen grus grit. DE har ca 600 m2 hønsegård, men alt grønt + det jeg smider over hegnet af ukrudt fra blomstermarken.

Tilskudsfoder og korn blir til ca 4 kr pr dyr pr uge. Tilskudsfoder koster 4 kr pr kg, korn koster 1,75. Begge incl. moms. Jeg synes det er uhørt billigt. Vi har hund og kat som får noget foder der koster det blege. Desuden to heste som er yderst rimelige i kost.


Offline ina.....

  • Moderator
  • Indlæg: 5 862
  • Konen med de ternede sutsko
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #7 Dato: 24 Juli , 2008, 00:04 »
En voksen høne af stor race, med adgang til have, spiser 100g blandet korn dagligt.
Det betyder at jeg i øjeblikket hælder ca 4 kg korn ud hver dag, og så glæder det mig at jeg bor på landet og "kun" giver 70 kr for 50 kg hvede eksempelvis.
Kyllingerne koster vel det samme i drift fordi startfoder er dyrt, men til gengæld spise de jo tilsvarende mindre.

jeg er også helt sikker på at de daggamle kyllinger til næste år skal koste 30 kroner, og så stige som de gør nu med en 5 om ugen.

jeg ved egentlig ikke hvad det koster at holde rugemaskinen i gang, og jeg er ikke sikker på jeg vil vide det, men den har kørt siden før påske, og den skal først slukkes når de bestilte kyllinger er ude om ca.14 dage.
Al hobby koster penge, og jeg er for længst holdt op med at regne på min datters ridning / Hest / udstyr / foder / undervisning / ridebane,,,,,,, der kan hønsene ikke være med, og selvom jeg spiste hesten efter endt brug, så ville det stadig være stoooooort underskud.
Venlig Hilsen INA


En flok gul orpington, og en flok blandinger og  2 gårdhunde og en ruhåret hønsehund og 2 heste 1 katte 1 mand og 2 børn

Trine B

  • Gæst
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #8 Dato: 24 Juli , 2008, 08:39 »
ved desværre ikke hvad vi bruger på vores pr. dag... da det er ret nyt for os at have høns, men jeg synes lige jeg ville ligge en lille hilsen.

og så ville jeg sige at en miniature hest ikke kun er til at klappe. nu har jeg selv to af slagsen, og jeg skal til et internationalt stævne med den ene her på næste fredag, så det er ikke kun en kælehest. he.
avlere går ekstremt meget op i dem, ligeså meget som i/vi går op i hønsene, det ved jeg for jeg har begge dele. både høns og heste. vi bruger dem ligesom hunde, udstillingen ligner hundeudstilling, og vi løber agility med dem, kørekonkurrencer, springkonkurrence osv.
ikke et ondt/surt indlæg, men bare for at fortælle de ikke kun er klappe heste. ;)

vi gav selv 400 kr. for en hane plus hans to høns. de er af racen dværg langshan. vi regnede med at vi bare skulle slippe de 25 kr. pr. kylling, men vi synes det var sjovere med nogle racerene he.
men jeg tror på der er nogle steder man kan købe meget billige høns.

hønsene er dog ikke de dyreste at fodre på i vores dyrehold. vi har selv korn, da vi driver et landbrug. så det er kun tilskudsfoderet vi betaler for, kan ikke huske hvad vi giver. og hønseskaller koster jo ikke meget. derimod er hestene dyrer, rigtig dyrer. jeg har to gamle heste der får foder til en pris af 20 kr. pr kg. of de får to kg dagligt.

både heste og høns laver underskud herhjemme he. så er det godt vores køer for det til at løbe lidt rundt

Offline Hanne Lottrup

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 338
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #9 Dato: 24 Juli , 2008, 09:03 »
Hvis et dyr af stor race koster omkring 4 kr/uge at fodre, så er 200 kr for en étårig passende.

Så er der alle de andre ting som spiller ind, til forhøjelse af prisen:
Racesærpræg
præmiedyr
sjældenhed
at man vil tjene på det

Og til at gøre prisen lavere:
at man er glad, bare de får et godt hjem
at de er slidte eller knap så pæne
ringe efterspørgsel
alt for mange haner i udbud
uønsket adfærd

m.m.m.m

Jeg er meget enig i at vi skal huske at sætte en rigtig pris. Jeg tror jo også på at har folk betalt for noget, så passer de det bedre eller sælger videre, hvis de ikke gider mere.

Pris er i manges opfattelse lig med kvalitet. Tænk hvad en Bornholmerhane koster - vores haner er mindst lige så gode ;)

Og ja alle hobbies er dyre, ikke mindst at holde dyr (ordentlig kattefoder er da urimelig dyrt!!). Mit indlæg var ikke for at gøre det op i penge, som jeg også skrev indledningsvis, men for sjov at se, hvad det egentlig koster os - sådan cirka - at opdrætte et dyr.

Jeg er ikke selv god til at sætte en god pris når jeg sælger, men betaler gladeligt meget for det jeg køber.

Tak for ovenstående, nu tror jeg det blir lettere for mig at prissætte ;D

Ps Jette: Jeg betaler gladeligt lidt ekstra for de struttende skørter - elsker dem!! ;)

Offline Finn Jensen

  • Fjerkræ Forum er bedst
  • Administrator
  • Indlæg: 7 840
    • Dansk Fjerkræ Forum
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #10 Dato: 24 Juli , 2008, 09:12 »
Et af problemerne er jo at i den blå avis, kan du jævnligt købe høns til 25 kr stykket, så kan det være svært at forstå at andre vil have 10 gange så meget.. At der så er tale om "udslidte æglæggere/udsætterhøns" til den pris kan være svært at gennemskue.

Men det er helt sikkert med til at sænke prisen på de andre.
"Først ignorerer de dig, så griner de af dig, så bekæmper de dig og så vinder du."
― Mahatma Gandhi

Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #11 Dato: 24 Juli , 2008, 09:21 »
Ja heste/ponyer er der ikke mange penge i, men hold op de er DEJLIGE dyr at omgås.
Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #12 Dato: 24 Juli , 2008, 09:24 »
Og ja de billige høns i Dba er "1 års" udsætter høns fra industrien, De er rent faktisk 1½ år, for de har lagt æg i et år.

Hybrid hønniker mener jeg koster omkring 75 kr. Plus/minus og vores racehøns må da være mere værd.

Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline Annette S.

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 938
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #13 Dato: 24 Juli , 2008, 09:26 »
Uha - jeg har ikke lyst til at vide, hvad mit hønsehold koster mig, især når jeg tænker på, at jeg har foræret mine "fejlindkøb" væk efter at have fodret på dem i flere måneder  ::)

Nå, pyt med det - det der har været vigtigt for mig i den sammenhæng er, at jeg, istedet for at slå hønsene ihjel, har kunnet finde et sted til dem, hvor de har kunnet være til fornøjelse og glæde og jeg er ikke i tvivl om, at hønsene har fået det godt, dér hvor de er nu  :)

At I seriøse opdrættere vil have "prisen" for jeres store arbejde, det forstår jeg så sandelig godt. Jeg tænker også på, at jeg syntes, det var dyrt, da jeg købte mine første dværgkochin og gav kr. 80 pr. stk. Sammenholdt med den fornøjelse og glæde, det nu engang er, så er det jo egentlig peanuts  :)

Og så har jeg forøvrigt lært lektien - jeg skal kun have dværgkochin  :D

Mange hilsner
Annette Søndergaard

1.5 Dværgwyandotter, 1.1 Islandsk Fårehund og 1.0 lille kat

Offline Jette Jensen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 660
  • Grib dagen, timen, minuttet
Sv: Hvad koster et voksent dyr i foder
« Svar #14 Dato: 24 Juli , 2008, 13:35 »
Jeg gav sidste år ca. kr. 50,- for hybrid-høner. Jeg kan ikke forstå de kan lave forretning på det, hønsene er jo 18 uger når de sælges.

Mit hønsehold skal heller ikke gøres op i penge, men der skal være rimelighed i det. Sidste år fik jeg ædt 11 store Sussexhøns, så i år har jeg købt en automatisk åbne/lukke-port til omkring 1200,-. Det er billigere i længden  ;)
Med venlig hilsen
Jette Jensen

0,0,0, men stadig med en drøm om sussex høner!