OG DET VIRKEDE!!!! Altså, det med direkte besked, for jeg når dog lige at kigge lidt i min alm. mailbox af og til...HEJ IGEN TIL JER ALLE - nu skal ammehjernen lige slås fra, så I kan få slutningen på
Eventyret om Lille-Pip og PrinsessenLille-Pip har fjer på hele hovedet på nær et meget lille område. HUN - (ja, Lille-Pip skal heldigvis ikke slagtes!) har et lille nøgent ar, hvoromkring fjerene stritter lidt pudsigt, så hun er nem at kende for hele familien.
Da Lille-Pip og Prinsessen var ca. 5 uger gamle, fik de eget hønsehus udendørs i en del af den store hønsegård sammen med gårdens absolutte underhøne. Underhønen trængte til lidt fred, så fjerene kunne vokse ud 'i fred'. Faktisk havde hun netop fået en rift på ryggen den dag, hun fik kyllingerne som rekreationsselskab. Æg lægger hun ingen af, men hun har altid været super til at tage sig godt af kyllinger (de andres), så derfor har jeg beholdt hende. Men øksen lægger nok vejen forbi hende også, når vi skal slagte hanekylling på et tidspunkt i løbet af de næste 14 dage. Men hun har været god til at lære Lille-pip og Prinsessen om at være høns, og de ved sågar, at mennesker er farlige!!! Øv - for de var ellers rigtig tamme, men jeg har jo nok også forsømt dem lidt, da Julius kom til

Efter fire uger i deres egen del af gården blev underhønen, Lille-Pip og Prinsessen lukket sammen med resten af flokken - og det gik naturligvis helt upåklageligt. To uger efter kom deres to søskende sammen med kyllingeføreren også derind, og det gik også lige efter bogen.
Nu håber jeg bare, at de alle lever lykkeligt til deres dages ende - og hvorfor skulle de da ikke gøre det?
(Og så skal jeg lige have genoptaget kampen med sovevaner på siddepind!)
Når jeg lige får tid (og det ved vi jo godt, jeg aldrig har

), skal jeg se at få taget et par billeder af Lille-Pips hoved, så I kan se 'resultatet' med egne øjne...
Knus herfra (jeg bliver faktisk i så dejligt humør af at være på hønseforum - og lige nu kan jeg godt mærke, jeg havde savnet det rigtigt meget)