Hej alle
Vores høns (Isa Waran og Amberlink) vokser og vokser, og vi ser meget frem til at de snart begynder at lægge æg. Vi fik et råd af sælgeren om at dække det meste af redekassen med halm. men hvor køber vi halm henne? Vi skal selvsagt ikke have en stor palle,men blot en lille pose-fuld halm... Vi bor i Nordjylland. Måske andre nordjyder herinde kan hjælpe???
Vi har nu et par gange set vores høns lægge sig ned på maven, stampe med fødderne og lis'som brede vingerne lidt ud. HVAD betyder det? Skal lige tilføjes at de har gjort det, når vores 2-årige søn forsøger at ae/klappe dem... Er det en slags advarsel - et tegn på at de siger fra?
Hvilken temperatur skal der være i hønsehuset? Vi har ikke isoleret vores hønsehus udfra devisen om, at det behøver man ikke, bare huset er tæt og der ikke kommer træk ind. Det gør der ikke, men vi synes dog det begynder at blive en kende køligt morgen og aften... Hvad gør I andre?
På forhånd tak for hjælpen.