Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Ny/e Hane/r til damerne  (Læst 977 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Anique

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 6
Ny/e Hane/r til damerne
« Dato: 30 Juli , 2009, 14:56 »
Hej,

Vi har nogle brune landhøns som æglæggere - desværre afgik hanen ved døden under mystiske omstændigheder (har dem mistænkt for mobning...) for nogle måneder siden, og de gik da i æglægningsstrejke..
Denne er nu afbrudt, efter megen omsorg og hyggen med dem (og adskillige trusler, som ikke havde den store effekt - suppegryden blev nævnt flere gange, men de véd nok nr tomme tønder buldrer mest...).
*Problemet* består så i, at vi har 3 klappehaner (plymouth Rock) på vej til gryden på knap 1 år - hvoraf vi overvejer at sætte en enkelt (eller dem alle?!) ud til damerne, men hvordan undgår vi at damerne mobber/angriber dem?! (forsøgte at sætte en hane og en høne ud til dem for nogle måneder siden, med dødelig udgang...).
Er dét nok at lade dem gå med et net imellem nogle dage for lugt/syn-genkendele, eller er det så dårlig en idé, at den ikke skal føres ud i livet??!

Takker på forhånd for input - Hilsner Helle (som overvejer at blive hønseterapeut;))

Offline Ankerine

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 3 138
  • Verdens smukkeste fugl
Sv: Ny/e Hane/r til damerne
« Svar #1 Dato: 30 Juli , 2009, 15:07 »
Uha da. sikke nogle strigler :o.
Hvor mange høner er der? Er de mindre end hanerne (så risikerer I at hanerne ødelægger hønerne, hvis de skulle komme til en "forståelse"...) og er det jeres hensigt at holde en hane iblandt dem?
Er der god plads i hønsegården og mulighed for at gemme sig lidt? Så ville jeg måske nok forsøge under overvågning. Men med alle hanerne, så striglerne ikke rotter sig sammen om én stakkel. Hvis de afliver flere af deres nye beboere synes jeg at I skulle gøre alvor af den med gryden. Og så købe nogle nye høner. SÅ slemt skal det da ikke være selv om der godt kan være lidt skærmydsler når man sætter dem sammen.
2.17 Araucana, blå og blå/guldhalsede
1.2 Moskusænder
2.5 kaniner
2.1 katte af garage-oprindelse
1.0 labrador, gul, sød og tyvagtig
1.0 ulvegrå schæfer, træner til sherifstjerne
1.0 perfekt (næsten) ægtemand

Offline Anique

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 6
Sv: Ny/e Hane/r til damerne
« Svar #2 Dato: 01 August , 2009, 14:29 »
Tak for input - hanerne er nærmest dobbelt størrelse af damerne, så det er *simpel* mobning tror jeg, der var grunden sidst - for da var det en hane samt en høne der blev sat ned til dem.
Nu prøver vi at se under overvågning, så m vi se ad..
Vi vil jo gerne have en hane gående med dem fast - det er ligesom lidt hyggeligere;) - Plads er der rigeligt af når de er ude - men hanen har ikke været vant til det, og vi har ikke hegnet ind, så det er nok ikke en god idé - indenfor er der 10-12 kvm, to siddepinde på omkring 2½ meter hver - vi prøver lykken, og ellers - ja, så er det gryden:S

Hilsner Helle

Offline Ankerine

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 3 138
  • Verdens smukkeste fugl
Sv: Ny/e Hane/r til damerne
« Svar #3 Dato: 01 August , 2009, 19:11 »
Hvis hanerne er dobbelt så store som hønerne, så skulle I sådan set anskaffe en hane af cirka samme størrelse som hønerne som permanent beboer. Når jeres unge haner begynder at træde damerne kan I risikere at disse går af led i benene fordi hanerne er for tunge. Men indtil de er kønsmodne sker der nok ikke noget - andet end at de får lidt tæsk. ;)
2.17 Araucana, blå og blå/guldhalsede
1.2 Moskusænder
2.5 kaniner
2.1 katte af garage-oprindelse
1.0 labrador, gul, sød og tyvagtig
1.0 ulvegrå schæfer, træner til sherifstjerne
1.0 perfekt (næsten) ægtemand

Offline Anique

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 6
Sv: Ny/e Hane/r til damerne
« Svar #4 Dato: 02 August , 2009, 18:22 »
Det havde jeg ikke tænkt på, men det er naturligvis rigtigt -- noteret:)

Takker:)