Hej
Og velkommen til.
Du har godt nok valgt nogle racer og farver som bliver svære at finde.
Australops i blå, de findes hos nogle få opdrættere og vil koste fra 15 kr for en daggamller kylling til 100kr eller mere for en høne.
Isa Brown kan du købe mange steder, de kan købes for 25-50 kr for udsætninghøns, det er høner der er ved at gå ned i æglægning og derfor bliver skiftet ud hos stor producenter af æg, disse høner kan se afpillet og næste bare ud og vil godt kunne komme ti lat se pæne ud, efter at stykke tid, disse vil lægge æg hvert dag, de er kun lavet til at lægge æg og efter et stykke tid så vil den værre slidt op i æglægning systemet, så det vil jeg ikek tilråde dig at købe.
Brahma i Hvid, der findes vist ingen tilbag i Danmark, men prøv specialklubben for Brahma ved Arne Nielsen 64 72 12 09
Kockin. Der er nogle opdrættere her på forum, de vil nok komme med bud på pris og der er til at skaffe.
Wyandotter, de findes i mange farver og kan fåes i næste hele landet, prøv specialklubben
http://www.wyandotklubben.dk/ Chabo. en lille race for specialister, den er ikke så nem at opdrætte, der kan være dårlig befrugtning og der ved dårligt muligheder for at skaffe dyr, de har været meget udbreds i DK, men nu finder der kun nogle få opdrættere og jeg må også her henvis til specialklubben Benny Pedersen tlf. 97 17 82 83
Jeg håber der har hjulpet dig lidt på vej.
Tommy