Vil prøve og besvare dine spørgsmål.
Turkisblå æg finder du ved Araucana og Engelske Araucana(grøn er en fejl)
Den nye Creme Legbar race skulle lægge lige fra turkisblå og lysegrønne æg til mørk olivenfarvede æg.
Mørkebrune æg finder du ved Maran især, som både kan være plettede og ensfarvede. De mørkeste kan være næsten sorte af udseende, men disse er ekstrem sjældne og meget svære at lave. Stammerne der laver disse er kun avlet efter ægfarve og intet andet så flere døjer ofte med egernhale, elendige kamme og nogle sågar med skæve/krumme tæer af hvad jeg har set.
Barneveldere og Welsumere lægger også Mørkebrune æg med mørke til sorte pletter.
Alm. lysebrune til brune æg finder man især ved mange af de mellemsvære racer plus hybrieder.
Cremefarvede/gullige/grumset hvide æg finder man feks. ved Orloff, Faverolles, Nøgenhalse, Sumatra og andre kamphønseracer især.
Hvide æg finder man ved flere lette æglægningsracer som Brakel, Campiner, Minorka, Andalusier, Spanier, Italiener og Danske Landhøns plus Hybrieder.
Rosa/lyserøde æg findes på to måder. Den ene hvor de er jævnt ensfarvet Rosa på skallen og den anden hvor det er et lysebrunt æg med rødligt skær som er hvidplettet/meleret hvis man studere det hvorved den lyserøde/rosa farve opstår.
Nogle Sussex og Australorpsstammer avler rimelig rent de lyserøde æg videre i stammen så en stor del af afkommet også lægger denne farve imens andre er det mere et enkelt endivid i flokken eller stammen som lægger disse æg.
Vi har så herhjemme en stamme Dværg Wyandotter der lægger meget spraglede æg fra de lysebrune(næsten Cremefarvede) til brune æg med rødlig tone eller ej, plus nogle har lilla pletter. Det rødlige gør også vi får begge typer Rosa/lyserøde ved vores i lysere eller mørkere grad, men det er som regel enkeltendivider og ikke generelt de kommer.
Det var lidt hvad jeg kender til af de rene racer herudover kan man krydse sig til forskellige farver for grønne æg. Hvis du blander turkisblå med cremefarvede får du hvidlige med grønligt skær til lysegrønne æg og hvis du blander turkisblå med Mørkebrune får man Olivengrønne æg. Alt efter intensiteten af de lysebrune til brune æg kombineret med det turkisblå gen kan man også variere de grønne farver og yderligere ved også at få det rødlige/rosa ind over.
Det var så lidt at tænke over.