Halløj Hønse eksperter :-)
Jeg er lettere ny i Hønse verdenen. har forsøgt at finde noget info her i forummet, men de links til sygdomme jeg kan finde vil ikke virke her hos mig.
Jeg har 18 Høns. af forskellige racer. Nogle stykker af dem har været forkølede i noget tid, og jeg fik derfor noget penicillin halløj fra dyrlægen til at blande i vandet.
det har hjulpet meget godt de fleste af hønsene, bla. mine orpington er blevet meget bedre, men den ene nyser en lille smule stadigvæk.
Jeg har 2 Brahma kyllinger, 1 Dværg Sussex og en barnevelder som stadig virker meget forkølede.
Kan disse være hårdere ramt end de andre og derfor skal have længere behandling, eller kan de fejle noget andet evt`?
Det skal lige siges at deres hønsehus er med dobbelt vægge og dobbelt gulv. alle kanter er tætnet med silikone og jeg kan ikke finde nogen steder det skulle trække ind i hønsehuset. Jeg har gjort meget for at undgå træk i hønsehuset.