Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Ny med kyllinger  (Læst 1132 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Marianne Hørmand

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 147
Ny med kyllinger
« Dato: 13 Maj , 2013, 16:48 »
Det er så dejligt. Mine tre høner fik til deling 19 kyllinger. Lidt fra maskine , lidt fra Rixen og lidt sene ene selv har ruget ud. De deler og går sammen, så jeg tror også at de bytter lidt!  Men øv jeg fandt i dag en lille maran og en silke død, hakket. Hvad mon der sker, er det for mange kyller til tre? Eller er det bare en naturlig regulering :-( dejligt med kyller, men også frustrerende at blive mor igen. Jeg har næsten ikke sovet i nat!
« Senest Redigeret: 13 Maj , 2013, 19:21 Fra Marianne Hørmand »

Offline Rixen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 695
Sv: Ny med kyllinger
« Svar #1 Dato: 13 Maj , 2013, 18:10 »
Nå nå..hvad så med dem du hentede hos mig   ???

Spøg til side..tror nogle gange der kan opstå forvirring når der går så mange skrukker sammen, og skal deles om kyllingerne. Men det er jo ikke altid nemt at lave en opdeling når man har så mange ivrige mødre.. ;)
Mvh. Rikke

3.6 Guld/sortbåndet Brahma, 1.9 Gul Orpington, 3,7 blå/splash/sort Orpington, 1.4 Hvid/sort(blå)Columbia Brahma, 1.4 lys sussex, 1.4 Grågæs m. toulouser, 2.4 Rouenænder.

Offline Marianne Hørmand

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 147
Sv: Ny med kyllinger
« Svar #2 Dato: 13 Maj , 2013, 18:30 »
Hej Rikke. Det var dine. Jeg skrev forkert