Jeg lukkede op fra hønsegården ud til haven i dag, da det jo er lækkert vejr, men nu ville jeg så lige lukke igen, og i den forbindelse tjekker jeg selvfølgelig lige at alle høns er inde. Det var de, men den ene lå godt nok lidt mærkeligt, så jeg gik hen og prikkede lidt til den, hvorefter hovedet faldt af

Altså det var bidt af af et eller andet dyr, der så åbenbart alligevel har fortrudt. Men hvilke dyr gør det (udover at hovedet mangler er den intakt), og så ved højlys dag? Det kunne da i det mindste gøre sig den ulejlighed at spise hønen, så det ikke er total spild.

Vores rugning gav kun 6 små søde kyllinger, og nu mangler vi så en høne oveni.... Er det overhovedet muligt at købe en æglæggende, godmodig, erstatningshøne på denne årstid (i nærheden af Horsens), og kan man indlemme en enkelt høne i en allerede eksisterende flok, eller skal der helst være et par stykker, så den ikke føler sig alt for alene?
Mvh
Henriette