Da jeg har nogle lidt sjældne høns, og gerne ville afprøve hanen. Lagde jeg 8 æg under en wyandott skruk lige før jul.
Det var ikke fordi jeg skulle bruge kyllinger så tidligt men ganske simpelt for at kontrollerer kokken.
Efter 10 dage lyste jeg æggene, og de 7 af de 8 var befrugtede. Fint tænkte jeg, ville midlertidigt tage hende fra men da jeg havde fundet en der ville have kyllingerne, lod jeg hende ligge.
Hun skulle have ruget ud i fredags, men her til aften var der stadigt ingen kyllinger. Surt.
Jeg tog et æg og slog det ud for at kontrollerer det, og se om der skulle være noget og se. Det var der en kylling fuldt udvokset men død i ægget. Mere surt.
Sådan var det faktisk i alle 7 æg. Mega surt.
Jeg ved det er tidligt måske også for tidligt, men det er altid ærgeligt når der ikke kommer kyllinger når man venter det. Vi alle går og glæder os til der kommer kyllinger i sær drengene.
Det er nok kulden/frosten sjovt nok var det bare ikke så koldt sidst i sidste uge. Hønsehuset er i øvrigt også isoleret godt, kun 2 nætter har vandet frosset inde i huset her i år.
Nå på den igen.
