Du skriver ikke hvilken hane du har brugt i år. Eller hvordan sammensætningen af dine racer er.
Men jeg svarer ud fra den antagelse at du har høner i alle tre racer, og at de går sammen alle sammen.
For det første er det ikke et problem at hanen parrer sig med egne døtre. Det er vist mere reglen end undtagelsen at dette sker. Dette må dog ikke foregå uendeligt uden lidt blodfornyelse ind i mellem.
Hvis du vælger at skifte hane, skal du nok ikke vælge Brahmahanen, da han er lidt stor ift Sussex og Maran. Sussex vil sikkert være fin i størrelse både for Brahma og Maran høner.
Det er ikke min erfaring at Brahmaer vokser langsommere end andre racer. Men nu er det også første gang jeg har haft Brahma fra kyllinger, så jeg er nok ikke den rette til at udtale mig på netop det punkt. Jeg gjorde det dog alligevel ud fra min første erfaring.
