Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Skrukhøns....!!!  (Læst 1115 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Uthsen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 8
Skrukhøns....!!!
« Dato: 21 Oktober , 2012, 11:38 »
Vil blot lige dele min nylige erfaring med jer.... :D

Hvis i mangler skrukhøns, så har jeg lige fundet løsningen.... :o

Købte nøgle industri æglæggere, og der kunne jeg så også købe nogle der lå grønne æg erfarede jeg, nærmere bestemt kaldet "Grønlæggere".
Dem købte jeg lige fire styk med af bare sådan for sjov skyld. Alle var hønnikker i begyndende æglægning.
Efter blot nogle enkelte uger æglægning, så ruger tre ud af de fire grønlæggere..... :o
Og de ruger gør de...!!!   Jeg har snart prøvet alt for, at få dem til at stoppe med at skrukke, men intet hjælper. Det er de mest vedhængende skrukhøns jeg nogensinde har haft i mit liv. ::)
Hvorfor er de ikke lige ved hånden, når man så lige har brug for dem... :P  Og ikke ellers...
Nu håber jeg så de vil skrukke til foråret, for så skal der da ruges racehøns ud af købte rugeæg..... /o

Offline Stella Reece

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 604
Sv: Skrukhøns....!!!
« Svar #1 Dato: 21 Oktober , 2012, 23:56 »
Mine grønlæggere har også været overordentlig flittige rugere. Af udseende minder de mest om italienere. Jeg har formodet, at det var acaucana/ italienerblandinger??? For det er jo ikke en race, bare en betegnelse for høns, der lægger grønne æg, tror jeg.