Alder, race og ikke mindst fodring betyder meget. Jeg slagter mine haner fra de er 4-5 måneder og der vejer de mindste fra 1400-1500 gram. og så derop ad, men der er kød på dem alligevel.
Jeg har slagtet Maran, Jersey Kæmper, Brahma, Sumatra og Engelske Araucana. Af dem er Maranen den hurtigste, dernæst kommer Jersey Kæmpen. Brahmaen vokser meget i højden først og sætter derefter kød.
Sumatra og Engelsk Araucana er ikke de største (1400-2000 gram) men til gengæld er de mere velproportioneret med brystkød og lår.
Alle vægtene er uden fjer og indmad.
Slagtedyr skal have protein for at sætte kød, hvis ikke de får det, så bliver de bare knoklede med fedt indeni.
Jeg har en stor hestebox (i daglig tale dødsgangen) som jeg løbende smider frasorterede haner i. Og så bliver der slagtet løbende, når der er en 8-12 stykker som er klar.
Indtil boksen er tom og fryseren er fuld.
Jeg går og løfter og tager på dem (på lårene/brystet) for at vurdere det.