Åh nej - hvor synd Charlotte

Jeg så godt dit indlæg i går, men undlod at melde ind, da jeg egentlig ikke synes, at jeg har noget at byde ind med.
De symptomer du beskriver synes jeg ikke giver mistanke om en bestemt sygdom - men er alle beskrivelser af en rigtig syg høne. Den tomme kro er tegn på, at den ikke spiser, men det vidste du jo godt.
Dog kan jeg have mistanke om lungebetændelse pga vejrtrækningen. Ved lungebetændelse behøver der ikke følge piben, rallen eller andre volsomme lyde med. Den eneste behandling her er nok penicillin i form af Tylan eller Baytril.
Det kunne måske også være luftvejsorm, disse må du kunne se i svælget på den døde høne, hvis hun ligefrem er blevet kvalt. Er det luftvejsorm, er der stor risiko for, at de andre også er smittet, og så skal dyrlægen også ind over
Jeg håber, at du finder ud af, hvad der var/er galt i din flok.
Der er forhåbentlig ikke fugt eller træk i deres hus