Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: 7 æg fra 6 høns  (Læst 559 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Frederik Fuglsang

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 41
7 æg fra 6 høns
« Dato: 12 August , 2012, 19:05 »
Idag har jeg fundet 7 æg hos mine 6 høns  :o
De begyndte at lægge æg for godt en uge siden. Men det der undrer mig lidt, er, at én af hønsene har lagt 2 æg på en da. Er det normalt???

Også har jeg lige et spørgsmål mere: kan jeg regne med 5-6 æg pr. dag fra idag af??? Eller vil de holde lidt igen ned æggene efter så mange æg idag??

Offline Helle K.

  • Administrator
  • Indlæg: 6 129
Sv: 7 æg fra 6 høns
« Svar #1 Dato: 12 August , 2012, 21:11 »
Nej - det er absolut ikke normalt, og det kommer du kun til at opleve ganske få gange - om flere overhovedet.

Det er vist amerikanere eller Isaèr du har, så når de kommer rigtig ind i æggerutinen, så får du nok en 5-6 æg hver dag det første år...måske lidt færre til vinter. Dine høns er helt unge, så de fælder heller ikke før næste år. Fældetid er æggepause også for hybrider.
Med venlig hilsen
Helle Kjelst

Faverolles, araucana, sussex, Isa ialt 1.14

Offline Frederik Fuglsang

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 41
Sv: 7 æg fra 6 høns
« Svar #2 Dato: 18 August , 2012, 14:33 »
Forsinket tak fra svar fra mig af :-)

Kan lige opdatere med, at jeg igen idag har fundet 7 æg ved mine 6 høns. Og nej…. jeg har ikke 7 høns  ::)
De har lagt 6 æg om dagen den sidste uge. I en meget god størrelse og med 2 blommer i. Suuuuuuper dejligt med 2 blommer   ;D