Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: brakel eller campiner?  (Læst 2359 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Snulvin

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 5
brakel eller campiner?
« Dato: 02 August , 2012, 18:57 »
Jeg har været så heldig at få en håndfuld høns foræret af en veninde, der havde fået ruget en masse æg ud, hvor hun havde fået sagt ja til at manden puttede nogle af hans egne race æg i mellem som hun så også tog med.
nogle af dem fik jeg så, men hvad racen hed er selvfølgelig gået tabt.
jeg har kigget og kylliingerne ligner Brakel eller campiner. så er der nogen der kan fortælle mig hvad forskellen på disse racer er? så jeg kan få vished for hvad jeg har lukket ind til mine dværg sussex :)

Offline Frank H. Kristensen

  • Bruger
  • Indlæg: 1 771
  • Min hane og mig
    • hadstenfjer.dk
Sv: brakel eller campiner?
« Svar #1 Dato: 02 August , 2012, 22:51 »
Det bedste ville være et billed af dyrene for at afgøre det helt præcist. Brakel og Campiner har lidt forskellig stribning og hvor bred man vil have denne, men det tydliste tegn er om hanerne får det sølvhvide saddelbehæng. I så tilfælde er det Brakel da Campinerhanen ikke har dette, men nærmest er en lille smugle hønefjeret i saddelbehænget og halen.
Opdræt af følende:
Danske Parykker i Røde og Gule

Med venlig hilsen
Frank H. Kristensen

Offline Storm-Olsen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 023
Sv: brakel eller campiner?
« Svar #2 Dato: 02 August , 2012, 23:01 »
Som Frank siger:billeder ville hjælpe!
Der er ikke ret mange avlere af hverken campinere eller brakler, så pas godt på dem :D