Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Hurtig hjælp til kyllinger!  (Læst 1189 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Glassow

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2
Hurtig hjælp til kyllinger!
« Dato: 19 Juli , 2012, 20:30 »
Jeg har brug for et godt råd, hurtigt :-)
Vi har fået vores første kuld kyllinger og de er nu knap seks uger gamle. De har gået med deres hønsemor adskildt fra de andre høns, i en lille gård for sig selv. I dag er hønemor så rendt over i den gamle hønsegård til de andre høns, og har dermed efterladt kyllingerne alene.
Kan kyllingerne klare sig selv i deres udendørs-hus, eller skal jeg hente kyllingemor tilbage til dem? Hun har den sidste uges tid været efter dem, med hak i nakken når de kom i vejen, så jeg tænker det er ok at lade dem være alene. Jeg kan ikke sætte kyllingerne sammen med de andre høns, da de skal op af en meget høj hønsetrappe for at komme ind om aftenen, og jeg tror ikke at kyllingerne helt kan komme der op.
Håber at I erfarne hønsefolk kan komme med gode råd.
Tak fra Mette :-)

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Hurtig hjælp til kyllinger!
« Svar #1 Dato: 19 Juli , 2012, 20:32 »
De kan sagtens holde varmen uden skrukken.
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Glassow

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2
Sv: Hurtig hjælp til kyllinger!
« Svar #2 Dato: 19 Juli , 2012, 21:04 »
Tak!  :)