Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Kalkuner  (Læst 1273 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Rap anden Rasmus

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 30
Kalkuner
« Dato: 09 April , 2012, 16:43 »
Hej alle sammen.

Jeg kunne utrolig godt tænke mig kalkuner, men har nu fået at vide, at kalkuner har det med, at sprede salmonella. Og det kunne jeg jo ikke tænke mig, at de kære høns skulle rende ind i. Er der nogle, som ved noget om det?

Vh Heidi.

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Kalkuner
« Svar #1 Dato: 09 April , 2012, 20:10 »
Jeg har en enkelt kalkunhøne, der bor sammen med mine høns, jeg har haft hende siden november. Ingen af mine høns eller kyllinger har været syge.
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Rap anden Rasmus

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 30
Sv: Kalkuner
« Svar #2 Dato: 11 April , 2012, 08:49 »
Altså er der slet ikke flere der har nogen idé om det?

Vh Heidi.

Offline Frank H. Kristensen

  • Bruger
  • Indlæg: 1 771
  • Min hane og mig
    • hadstenfjer.dk
Sv: Kalkuner
« Svar #3 Dato: 11 April , 2012, 20:37 »
Det er nu ikke det man plejer at være mest nervøs for at der skal ske. Ofte er man mere bange for at Kalkunerne får Black Head ved at gå sammen med høns, hvilket er dødeligt for Kalkunerne.

Hvis du er bange for smittefare kan du jo ruge nogle æg ud under dine egne skrukhøns og så klare den ad den vej. Det giver også Kalkunkyllingerne en god start på livet og de lærer tingene hurtigere end hvis de selv skulle finde ud af det.
Opdræt af følende:
Danske Parykker i Røde og Gule

Med venlig hilsen
Frank H. Kristensen