tak for jeres forslag. vil først prøve at hænge noget op som måske kan skræmme dem.
jeg er 100% sikker på det er krager. for vi kan stå fra køkkenet og se dem gøre det. (med kikkert) der lander ofte måger dernede også, men er ikke sikker på om de også hugger æg eller det kun er foderet.
hvis jeg skal indhegne så kræver det en mindre indhegning først, da den de går i nu er 400cm2 stor med en stor sø i midten.
hegnet er 90 cm højt så kan ikke bare sætte net over for så skal man kravle rundt derinde eller sende hundene ind og fodre

er forhåbentlig så heldig at jeg snart har en and der lægger sig på æg. hun har åbenbart kunne skjule æggene og har plukket dun i nogle dage nu.
jeg havde tænkt at lave en mindre indhegning når ællingerne kommer, bare lige de første 3-4 uger. så de ikke bliver taget af kragerne. men der ville jeg ikke inkludere søen da det vidst bliver for omstændigt at indhegne.