Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Møg og ukrudt.  (Læst 533 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline madsen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 832
Møg og ukrudt.
« Dato: 23 Februar , 2012, 11:14 »
Jeg har tilplantet et lille stykke jord med Pil. Det gror heletiden efter for mig, jeg har prøvet med plastik mellem rækkerne, men det er svært at styre, og ukrudtet skyder op inde omkring pilens stamme, og breder sig.  /d
Kan et godt lag møg kvæle ukrudtet, eller vil det bare give ekstra næring ??
Hilsen Lene.
Brahma, Silker.
 I stor race.

Offline Bent Skaarup Pedersen

  • Bruger
  • Indlæg: 228
Sv: Møg og ukrudt.
« Svar #1 Dato: 23 Februar , 2012, 11:22 »
Gæs er den ultimative løsning !

med venlig hilsen - Bent Skaarup Pedersen

Offline Marianne M.

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 3 514
Sv: Møg og ukrudt.
« Svar #2 Dato: 23 Februar , 2012, 11:34 »
Jeg har tilplantet et lille stykke jord med Pil. Det gror heletiden efter for mig, jeg har prøvet med plastik mellem rækkerne, men det er svært at styre, og ukrudtet skyder op inde omkring pilens stamme, og breder sig.  /d
Kan et godt lag møg kvæle ukrudtet, eller vil det bare give ekstra næring ??

Du skulle nok have plantet pilen gennem plasten. Jeg har et stykke med 600 pileplanter, som er stukket gennem sort plast og efter 5 år stadig stort set intet ukrudt. Plasten ligger der uskadt endnu, selv om den begynder at blive lidt mør.

Men prøv at dække af med f.eks. halm imellem planterne - et godt lag, når du har luget for ukrudt. Det holder samtidigt på fugten (godt for pilen). Du skal supplere halmen med jævne mellemrum. At tilføre møg kan måske forværre problemet - og få pilen til at vokse (endnu mere) uhæmmet.
« Senest Redigeret: 23 Februar , 2012, 11:36 Fra Marianne M. N. »
Mvh Marianne