Ja, myrer kan de i hvert fald lide. For en del år siden fik jeg franske vagtler i drivhuset pga myrer. Der gik ikke mange dage før jeg ikke så en eneste derinde. 
Nu ville jeg så prøve igen og har fundet svar på rigtig mange vagtel-spørgsmål herinde på forum. Det kan faktisk være svært at finde en ordentlig forklaring på arter og pasning andre steder. Så er det jo godt der er nogle erfarne folk herinde der kan fortælle om det. 
Held og lykke med dit projekt. 
Tusind tak og i lige måde. Og rart at have nogle at dele sine erfaringer med

Ja, selvfølgelig..noget for dør og vinduer
Jeg må indrømme, at jeg 7-9-13 aldrig har haft fugle, der er fløjet ud af vinduerne, for der har jeg nemlig intet for
Men min kæreste har lavet mig sådan en ekstradør med fluenet.. Jeg finder lige et billede af drivhuset, som det så ud, inden det blev flyttet 
Tak for billede

. Er dit drivhus ligefrem delt op i en vagtelafdeling og en vagtelfri?
Jeps, de japanske eller "produktionsvagtlerne", som mange kalder dem, findes i tre størrelser.. Japaneren, som den mindste, jumbo'en, som den næste og jumbo-magnum, som den største.. Jeg overvejer selv nogle jumbo eller jumbo-magnum'er, men tror jeg vil foretrække at købe fra folk her på forum, da jeg har lidt dårlige erfaringer med vagtel- og ægkøb fra andre steder 
God oplysning

Lidt fatc om den europæiske vagtel og de to andre populære vagtler kaldet drivhus-vagtler.
De fleste har vel hørt om Mosses der førte sit folk igennem Sinai-halvøen og på et tidspunkt faldt der manna ned fra himlen.
Det er idag alm. anderkendt at manna´en intet har og gøre med, som mange måske forestiller sig, en slags brød fra himlen eller manna-asken med de velsmagende mannaklaser som mange børn tidliger spiste af om sommeren.
Manna fra oven er lig med vagtelfald, altså utallige vagtler der under et træk raster for at hvile.
Den europæiske vagtel er vores mindste hønsefugl, men ikke en standfugl som agerhøns og fasaner. Vagtlen er en trækfugl og ankommer gerne i maj måned og trækker bort igen i september. Vagtlen er fredet her i landet.
Japansk vagtel er lidt større end den europæiske vagtel.
Fransk vagtel er den største af de 3 arter.
Så findes der konsum eller slagtevagtler, også kaldet jumbo og jumbo magnum disse er varianter af den franske vagtel og er rene kødfugle. Disse blev første gang fremavlet af en vildtfugleopdrætter ved Ry i starten af 1990.
Ja, så blev vi klogere igen - jeg troede også at "manna" var brød. Jeg er ved at forstå, at der lissom hos hønsene findes raceopdræt af vagtler - og også med samme formål. Og at der desuden findes produktionsvagtler, hvor hovedformålet er kød og æg. I forskellige størrelser.
Og jeg er helt sikker ude efter nytteyr til myrebekæmpelse, æg og gerne nogle overskudvagtler til gryden. Så er det altså franske, jumbo eller jumbomagnum, jeg skal lede efter.
Tusind tak for grundig og lærerig information