Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Sv: Ja, et lillle problem .  (Læst 3814 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Bettina

  • Bruger
  • Indlæg: 1 908
Sv: Ja, et lillle problem .
« Dato: 11 August , 2011, 15:07 »
Lad det dog ligge for pokker.....

Er det ikke en troll (staves) vi er ved at have i dig Søren, vi andre syntes det er ok at du ikke tager andres billeder.....
« Senest Redigeret: 11 August , 2011, 15:10 Fra Bettina30 »
Mvh Bettina.
Opdrætter af Sussex i stor i farverne Brun sort/Porcelænsfarvet, Sølvgrå, Gul sort/blå columbia og Hvid sort columbia.
Medlem af DfFR, Sussexklubben og Herning Fjerkræ klub.

Susanne

  • Gæst
Sv: Ja, et lillle problem .
« Svar #1 Dato: 11 August , 2011, 15:17 »
Hej igen, Søren  :)

Jeg tror, det er ret enkelt.

Nemlig, at når du erklærer dig indforstået med de regler, der igen og igen er ridset op på dette forum, vil der blive åbnet for, at du kan vedhæfte filer igen. (Det er dog kun mit private gæt )

Og det har du tydeligvis ikke gjort endnu.

Ta' det med oprejst pande, for pokker!  Vi må alle indordne os efter regler i forskellige sammenhænge selvom vi ikke altid kan se logikken i det.

Offline Tanja S.B.

  • Bruger
  • Indlæg: 2 098
Sv: Ja, et lillle problem .
« Svar #2 Dato: 11 August , 2011, 15:40 »
Kære Søren
Jeg gider ikke skændes med dig i denne tråd (så må du sende en PM), men jeg har lyst til at minde om at der er nogle meget fine "Regler for medlemmer" på dette forum. Jeg synes egentlig de er enkle og fair for alle, de er indsat nedenfor.

Administratorerne sikrer, at disse regler overholdes, så der er jo sådan set intet personligt i Finns tiltag overfor dig, til gengæld bliver det så lidt for personligt, når du spørger om han er syg >:(
Hold nu op! - og brug i stedet dit krudt på at finde ud af, om du har lyst til at detage under de regler, der er.

Det håber jeg du har, for jeg har nydt de fleste af dine humoristiske indlæg! /o




Regler for medlemmer:

Det er vort store ønske, at alle brugere af Dansk Fjerkræ Forum, skal føle sig velkomme og som en del af fællesskabet - både erfarne som nybegyndere af fjerkræhold. Vi håber, at alle vil bidrage til at hjælpe hinanden i stort som i småt.

Vi ønsker, at der holdes en god tone og at forskelligheder accepteres, således at alle trygt kan fremføre spørgsmål, holdninger og/eller en god fortælling.

Selvom der opstår uenighed, ønsker vi, at den enkeltes holdning respekteres, og at man holder sig til det givne emne – at man går efter emnet og ikke personen.

Sjove og humoristiske bemærkninger kan bidrage til en afslappet og hyggelig atmosfære og er derfor meget velkomne. Man bør dog være opmærksom på, at ganske små nuanceforskelle kan bevirke, at en tilsyneladende harmløs bemærkning kan opfattes anderledes end tiltænkt afhænigt af den sammenhæng, den fremsættes i.

Alle bør være opmærksomme på at undgå for megen indforstået jargon / privat snak og klike-dannelse, da dette kan bevirke at andre (især nye) brugere kan komme til at føle sig "udenfor". Der henvises i stedet til at benytte PB – private beskeder.

Alle oplysninger i registreringen skal være i overensstemmelse med sandheden og vi forventer at du til enhver tid overholder landets love.

Du bedes ved registreringen udfylde din profil med navn, alder og landsdel/by. Hvis du udfylder oplysningerne under punktet Information i din profil, kan det udelukkende ses af registrerede brugere. Manglende oplysninger kan føre til sletning af brugeren.

Det er på ingen måde tilladt:
At videregive indhold af privat korrespondance uden afsenders tilladelse.
At udsende spam i Private Beskeder (PB) og via medlemmers private e-mails.
At linke til sex-sider og lign.(medfører øjeblikkelig eksklusion fra DFF)
At fremføre udsagn af racistisk, pornografisk eller anden anstødelige karakter.
At udhænge andre eller krænke privatlivets fred.
At videregive private informationer uden navngiven persons tilladelse.
At diskutere administrative afgørelser offentligt (luft din undren via PB).

Gode råd og tips:
· Post kun samme indlæg én gang.
· Vær opmærksom på at holde dig til emnet i trådene. Er debatten ved at skifte emne, så opret en ny tråd og fortsæt den gode debat.
· Brug din sunde fornuft i forhold til indholdet af websides der henvises til, samt links og artikler.
· Brug beskrivende titler på dine indlæg. Det vil gøre det lettere for andre brugere, at søge efter dit emne senere i ’søg’ funktionen.
· Vær opmærksom på at STORE BOGSTAVER svarer til at råbe, og at det skrevne sprog står uden et glimt i øjet og et smil på læben.
· Brug af smilies kan erstatte dit kropssprog.
· Det er ifølge lovgivningen forbudt at kopiere billeder og tekster over fra andres hjemmesider, så undgå det. Lav i stedet et link til den pågældende side.
· Er du i tvivl om noget, så kontakt gerne en fra staben.
· Hvis du støder på beskeder, som du mener overtræder vore regler og retningslinier, bedes du kontakte os via PB – funktionen.

Tråde og indlæg vil til hver en tid kunne fjernes af staben, med henblik på en nærmere vurdering af udsagn og udtalelser.

Afgørelser truffet er endegyldige. Hvis et indlæg er blevet rettet eller slettet eller tråden er blevet låst, er det den endelige beslutning.

Moderatorgruppen kan give en bruger en henstilling til at ændre en adfærd på forum. Det kan være i forbindelse med mobning, overdrevent brug af indforståede samtaler eller andet moderationen anser kræver en handling.

En henstilling kan føre til en advarsel, hvis der ikke leves op til henstillingen. En advarsel kan også falde alene, i det tilfælde at overtrædelsen er af grov karakter.

I sidste ende vil moderationen alene vurderer om en advarsel vil føre til en banning/udelukkelse.

Hvor det er muligt, vil der blive udsendt en advarsel, enten via tråden, PB eller via e-mail. Hvis denne advarsel bliver ignoreret, vil administratorgruppen tage stilling til passende tiltag.

Accepterer du ovennævnte, ønskes du hjertelig velkommen på Danmarks største portal for folk der holder fjerkræ som hobby.
Mvh. Tanja :)
Maran (sort-kobber og blå-kobber)
1,4 serama (børnenes)
+ diverse

0,1 kleiner münsterländer, 1,2 katte, 2,0 banditter

www.racefjerkrae.dk
www.orpington.dk
http://maranklub.dk

Offline Mikkel Schmidt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4 868
Sv: Ja, et lillle problem .
« Svar #3 Dato: 11 August , 2011, 15:46 »
Jeg må altså også sige at jeg syntes at det er ved at være træls at læse på de beskeder du skriver Søren, det er ikke det forum handler om, så lad det ligge. Jeg har holdt mig udenfor indvil videre, men du skal altså ikke begynde at angribe folk personligt, så kan jeg ikke længere holde min mund. Enten så indretter man sig under de i forvejen få regler der er for Fjerkræ Forum, eller også lader man helt være med at bruge forum. Du skal ihvertfald ikke begynde at gå personligt efter folk, det er for lavt!  /d

Hvis jeg skal være helt ærlig så syntes jeg virkelig du opfører dig ekstremt barnligt, du stiller dig selv i et ekstremt dårligt lys, er det virkelig det værd?  :-\

Som Tanja har jeg heller ikke lyst til at skændes, eller få en sviner, så må du gøre det på PM, der tager jeg gerne diskussionen...
Hilsen Mikkel
2.4 sølvhalset landhøns.
0.7 blandede høns af mange forskellige racer.

Offline Mikkel Schmidt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4 868
Sv: Ja, et lillle problem .
« Svar #4 Dato: 11 August , 2011, 15:59 »
Okay,hmm... Så syntes jeg bare at vi skal lade være med at kommentere her mere, det giver ikke nogen mening, for du bruger det alligevel som afsæt til svineri, håber andre følger den opfordring.. Det bliver min sidste besked i denne tråd...
Hilsen Mikkel
2.4 sølvhalset landhøns.
0.7 blandede høns af mange forskellige racer.

Offline Bettina

  • Bruger
  • Indlæg: 1 908
Sv: Ja, et lillle problem .
« Svar #5 Dato: 11 August , 2011, 17:25 »
Okay,hmm... Så syntes jeg bare at vi skal lade være med at kommentere her mere, det giver ikke nogen mening, for du bruger det alligevel som afsæt til svineri, håber andre følger den opfordring.. Det bliver min sidste besked i denne tråd...

Også her men Mikkel  /o /o /o /o /o /o /o
Mvh Bettina.
Opdrætter af Sussex i stor i farverne Brun sort/Porcelænsfarvet, Sølvgrå, Gul sort/blå columbia og Hvid sort columbia.
Medlem af DfFR, Sussexklubben og Herning Fjerkræ klub.