Mine ruges ud sammen med almindelige kyllinger og går sammen med dem, indtil de er varmefri under en ganske almindelig varmelampe i en 4 siders kasse.
Jeg fodrer med en blanding af: kyllinge startfoder, æggefoder (det man køber til tropefugle, kanarier mv), vagtelfoder-blendet i kaffekværn (nogle bruger fasanfoder), tropeblanding/undulatblanding, blå birkes, hirsefrø, siskenblanding, kalk/skaller i helt småt (25 kr for 1 kg i en dyr dyrehandel)...og vigtigst af alt melorme, der har fået en god kost, biller og bænkebiddere fra naturen.
Vagtler har primært brug for animalske proteiner (læs: insekter), så vil du have rigtig sunde vagtler og velsmagne æg og sunde forældredyr, så er et godt foder med højt indhold af animalske proteiner plus insekter alfa omega
