Hej!
Det kommer jo meget an på hvilken race/størrelse du skal have. Men hellere lave det lidt for stort, end lidt for småt.
Hvis du laver lemmen min. 30 cm. i bredden og min. 40 cm. i højden så kan de fleste (alle) hønseracer komme igennem. Hvis du vil have kalkuner i samme går så skal du nok lave den noget større

Redekasserne skal min. være 30x30x30 for store racer. Men gerne lidt større. Eks. 40x40x40.
Nogen hæver redekasserne, andre gør ikke. Mine står på gulvet og det har aldrig givet problemer. Derimod kan det give problemer hvis hønerne ruger kyllinger ud i redekasser der er hævet over gulvet da kyllingerne så kan falde ud.
Højden på pindende kommer også meget an på race og flyvefærdigheder. Mine pinde sidder i 90 cm. højde. Hvis man har pladsen til det så kan man også sætte pinde i forskellige højder og så kan de evt. flyve fra én pind til en anden.
Danny