Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Moskusællinger, hjælp.  (Læst 2234 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

rugemaskine

  • Gæst
Moskusællinger, hjælp.
« Dato: 25 Juni , 2011, 20:53 »
Hej, jeg har lige fået to nye moskus ællinger hjem. Men problemet er at de ikke kan enes med mine andre ællinger så derfor er de blevet flyttet under varmelampen, men er der nogen som ved om hvor mange grader de ællinger skal have.

Offline andershojen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 31
Sv: Moskusællinger, hjælp.
« Svar #1 Dato: 25 Juni , 2011, 21:24 »
Jeg har en enkelt lille moskus and til at gå under varmelampe. Den er 2-3 dage gammel. jeg har hængt lampen, så der er 15 cm fra lampen i strøgelsen. Den har det nogen gange for varmt, så ligger den lidt ude til siden, andre gange vil den gerne ligge lige under lampen. Hvis det er for koldt for dine 2 kan du se det ved at de ligger helt op af hinanden. har de det varmt vil de ligge længere fra hinanden.
1-5 Stor lys sussex
1-3- Moskus ænder
0-0-10 wyandotter
1-4 dværg brahma
0-0-13 andre høns
0-1-1 halvefede katte(sidste 1 betyder steriliseret)
1-0 Collie
0-6 Finuldsfår
1-0 Marskfår
1-2- 14 Fransk Vædder

Offline claus74

  • Bruger
  • Indlæg: 237
Sv: Moskusællinger, hjælp.
« Svar #2 Dato: 26 Juni , 2011, 08:17 »
Jeg har ca 32gr C ved mine den første uges tid. Dette nedsættes gradvist til de er 3 uger gamle og varmefri. Det virker fint