Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Skrukhøner på æg  (Læst 1164 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline CPV

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 28
Skrukhøner på æg
« Dato: 30 Maj , 2011, 12:13 »
Hej

Nu har vi jo fået 2 kyller, men der er ikke kommet flere desværre. Hvor længe skal man lade resten af æggene i reden. Den ene har ligger siden d. 2 maj og den anden 8 maj. Hvis man løfter æggene er de tunge.

Håber i kan hjælpe

Hilsen Pernille
0,4 Høner
1,4 Jumbo Vagtler
1,0 R.I.P vores dejlige hund, En Broholmer/skt. bernhard bla.
1,0 R.I.P vores dejlige Amerikansk bulldog bla.
1,0 Staffordshire bullterrier
2 dejlige drenge
En skøn mand

Offline G. Lausen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 503
  • Grafitti :)
Sv: Skrukhøner på æg
« Svar #1 Dato: 30 Maj , 2011, 12:23 »
jeg ville give dem (fra 8. maj) 2 dage mere - for en sikkerheds skyld. Jeg kom til at tage æggene for tidligt væk og det kostede mig en kylling  :'( den fejl gør jeg IKKE igen  :'(
Skrukken vil godt ligge en eller måske to dage ekstra også selvom der er kyllinger under hende, de har jo "madpakke" til de første 24 timer.
dem fra 2. maj er nok "færdige" ... held og lykke med projektet.
Kyllinger er altså søøøøde!
venlig hilsen
Grethe

1,0 Australtorp Kong Hans :-), 1,0 Araucana Grafitti :-D , 0,5 austalorps, 0,5 gul columbia sussex, 0,4 hvid-sort columbia sussex, 0,1 maran, 0,1 maranbland,, 0,2 grünleger, 0,9 araucana
1,0 mand (der ikke har pip)
1,0 Labrador (Labbe)
1,0 Foxterrier (Bølle)