Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: dværg og alm silke haner sammen?  (Læst 1504 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Pernille go

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 78
dværg og alm silke haner sammen?
« Dato: 16 Maj , 2011, 21:36 »
Vil lige høre jer hønsefolk. Jeg har 1.3 dværg silker hvid og har så fået mig 1.1 silke gul. Er det muligt at de må gå sammen eller vil den gule hane kunne træde for meget på de hvide silke høner. Lige nu er det den hvide silkehane som klart bestemmer og den gule hane må slet ikke komme i nærheden af hans damer ( de tre hvide silker) Der er ok ro på idag dog galer den hvide han meget. Men vil jo helst beholde dem alle sammen men vil heller ikke til at have flere bure og huse da jeg bor i villakvarter. Vil lige høre jeres mening da jeg heller ikke vil have at der sker unødvendig skade på hønerne

Maiken Brændmose Jensen

  • Gæst
Sv: dværg og alm silke haner sammen?
« Svar #1 Dato: 17 Maj , 2011, 21:41 »
Det vil udelukket være dværg hanen som bestemmer, og jeg vil skyde på at, den gule hane aldrig kommer til at befrugte æggene fra den gule høne.

2 dværg silke haner kan man ikke sætte sammen, uden at de kæmper til sidste åndedræt. Der er selvfølgelig en undtagelse, hvis de 2 haner er født og opvokset sammen.