Der er ingen tvivl om, at vending af æggene, eller mangel på samme, også har indflydelse på det dårlige resultat.
Der er jo en grund til, at de store industrimaskiner laves med vuggebakker. Ellers kunne man jo lige så godt ha' sparet denne funktion væk.
I madam blå har jeg haft de bedste resultater, når fugtighedsprocenten har været rigtig høj til sidst, faktisk så høj at det fortætnes på låget og samler dråber på indersiden. Dette dog kun det sidste døgn inden klækning, og under klækning.
Det er vigtigt, at der ikke åbnes og lukkes for rugemaskinen konstant under klækning, herved lukkes fugtigheden ud, og tager tid at bygge op igen.
Jeg har en sprayflaske med lunkent vand, som jeg bruger til at spraye med før jeg lukker maskinen igen, hvis jeg tager kyllinger ud og over under varmepladen.