Her har vi også haft problemer med aggressive haner, og vi har det endnu!
Vi har Napoleon (kaldet Polle), der er en tværstribet Plymouth rock, og han er begyndt at ryge på os for et par måneder siden, selv på min mand, der er den, der kommer med mad...!
Jeg må indrømme, at jeg ikke er helt vild med at gå ind til den

Kun når jeg kommer med muge-ud grejet, fortrækker herren med sine fruen op i den anden ende af indhegningen, men så er jeg jo også bevæbnet

Før den, havde vi en anden (Gaddafi kaldet), som endte sit liv som musvågeføde, også p.g.a. et for hidsigt temperament. Det var samme race.
Men så har vi go'e , gamle Valde: en kæmpestor Faverolles, der er så god som en sommerdag er lang - heldigvis

Den værste jeg nogensinde har haft, var Hansi, en Isa Braun hybrid. (Det er mange år siden). Den fik vi først krammet på, da den lå i fryseren.

Den frygtede intet!! Selvom min daværende mand sendte den til tælling med zinkspanden, kom den rygende tilbage, når den lige havde rystet en gang på hovedet. Havde der ikke været hegn mellem den og mine børn, var de blevet flået!