Nu vil jeg ikke være ordkløver, men jeg synes til tider, at man giver udtryk for, at alt i naturen bare går, åh, så godt. Det gør det bare ikke altid.
Vi har hvert år et sted imellem 50-60 svalereder og vi elsker dem. Nogle år går det rigtigt godt andre ikke. I de meget tørre somre, tørrer rederne ud og falder ned. Derfor har jeg da den tanke, at den masse som de kliner reden op med, må indeholde fugtighed under normale forhold. Jeg kan jo se, at der bliver repareret på rederne jævnligt.
En normal sommer med tilpas regn giver så mange unger, at det ligner sort sol under taget om morgenen af unger på flyveøvelse, det er der ikke, når der har været mangel på regn og alt er tørt.
Derfor sørger vi også for, at lade vandet til hestenes vandtrug løbe over et par gange om dagen, så de kan hente vådt materiale der, men store hjælp synes jeg ikke det ser ud til at have, sikkert fordi vi har sandjord.
Hvor længe en svale ruger aner jeg ikke, men jeg tror ikke det er tre uger.
VH Gunni.