Medmindre man kan få/købe korn ved en bonde eller dyrke det selv, så bliver opfedningsprisen på omkring kr. 100,- for os parcelhusejere. Det fandt jeg ud af da jeg opfostrede 6 kødkyllinger. Jeg tror også racehaner vil ligge på samme niveau.
Et økologisk landbrug i nærheden tog for ca. 5 år siden kr. 45,- pr. kg.
Jeg tror ikke fornemmelsen af selvforsyning, den gode samvittighed samt stolthed over sit eget produkt kan værdsættes af ret mange andre end en selv, så jeg ville ikke sælge slagtet fjerkræ. En anden ting er en levende hanekylling/unghane. (høner slagter "man" jo ikke, dem sælger man eller bruger til æglægning)
