Nå, min skønne datter har erklæret at hun vil have egne høns med på udstilling næste år (det måtte jo komme) og da de små høns hun har slet slet ikke egner sig så er vi på jagt efter noget helt nyt.
Vi er nok meget tæt på at være enige om at det skal være dv. kochin enten det eller så er vi ovre i nogle af de helt små sebright eller sabelpot eller lign.
Nå men nu så jeg lige på kochin klubbens hjemmeside at der er en lille stamme perlegrå gråstribede dv. kochin til salg efter LU... og jeg forelskede mig jo kæmpe i denne farve på sidste LU og har også en enket lille sød høne gående i denne farve (den har bare glemt striberne)
Men hvordan er den at avle med? er det en svær farve skal man have en masse andre farver og bøvl ind over for at ramme perfekt. For udover at det gerne må være en køn farve så skal det altså også være en nem fare at score succes med (læs ikke kræve 45 stammer for at ramme 1.2 gode dyr)
hvad er forums erfaringer?