Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!  (Læst 5864 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Sussie Baassel Holdt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 51
Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Dato: 05 November , 2010, 08:02 »
Rent ud sagt, HJÆLP!

Min hane Oskar, har over en given periode mistet mere og mere farve i kammen, den er nærmest svag rosa/grå hvid nu.

Desuden synes jeg tit at jeg "tager" ham i at hænge med hovedet (havde vitterligt aldrig troet at jeg skulle sige det om fjærkræ). Han sidder i huset meget længere tid om morgenen end de andre, og står alene og nærmest kryber sammen, når han er i gården. Der ænser han slet ikke at vi kommer ind, før end vi er helt henne ved ham.

Alle hønsene har fældet for nyligt, æglægningen er fuldstændig stoppet, men synes alligevel ikke jeg kan genkende Oskars adfærd.

Hvem kender symptomer på dette?

Kærlig hilsen
Sussie Baassel Holdt

glad og tilfreds ejer af
1.3.8 Danske Landhøns

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Svar #1 Dato: 05 November , 2010, 08:10 »
Sussie, jeg fandt dette på:
Avianweb

Citér
Common Chicken Symptoms

    The comb turns bluish / greyish / purplish. This symptom could be caused by any of the following:

        * Blood flow is compromised for some reason, such as cold comb, heart failure, liver failure, and so on poor blood circulation
        * Occurs when they get frost-bitten – if that is the case, covering the comb with Vaseline is common practice.
        * Also occurs when poultry gets stressed
        * They could have eaten some toxin/poison
        * Some genetic problem that caused something internal to fail at an early age (likely only if the affected birds were related).
        * Some infection (viral / bacterial) could also be the cause.

    The comb turns yellowish

        * May be a sign of jaundice / liver disease. Often caused by an infection or toxins (feed, environment, etc.).


Backyard Chickens
Citér
So far, I've found that the when the comb turns blue-ish in parts that something isn't quite right.

The problems I've addressed as causes for this in my flocks are:

Stress
Stress
Stress
Anger/Frustration
Mites
Lice
Not eating or drinking enough
Cold (beginning of frostbite)
Baths (which I think falls under the Stress)
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Sussie Baassel Holdt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 51
Sv: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Svar #2 Dato: 05 November , 2010, 09:35 »
hmm. Tak Marianne.

Jeg må lige få tjekket listen igennem.
Tvivler på "frostbite" eller forgiftning, men muligt noget genetisk (desværre) da der har været 2 forskellige tilfælde af genfejl hos hans afkom.

Øv øv :'(
Kærlig hilsen
Sussie Baassel Holdt

glad og tilfreds ejer af
1.3.8 Danske Landhøns

Offline ina.....

  • Bruger
  • Indlæg: 5 862
  • Konen med de ternede sutsko
Sv: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Svar #3 Dato: 05 November , 2010, 10:10 »
Nu kan han jo også være syg, jeg synes da at den blege kam ofte ses ved en ellr anden slags sygdom, og man kan da starte med det allermest almindelige som utøj/ orm som i den grad dræner dyrene for energi...
Se ham godt efter underfjerdragten og omkring numsen, om der er krybene ting på ham, og få ham behandlet hvis det er tilfældet, se hønselortene godt efter for orm, og få dem behandlet hurtigt, de kan faktisk dø af orm. Han døde ganske vist men ikke af utøj fordi han blev behandlet i sidste øjeblik, men de kan blive så dårlige at de faktisk har svært ved at tåle behandlingen.

Min gamle Spir var faktisk ved at dø af utøj og havde netop en fuldstændig afbleget kam.
« Senest Redigeret: 05 November , 2010, 10:12 Fra ina.... »
Venlig Hilsen INA


En flok gul orpington, og en flok blandinger og  2 gårdhunde og en ruhåret hønsehund og 2 heste 1 katte 1 mand og 2 børn

Offline Bettina

  • Bruger
  • Indlæg: 1 908
Sv: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Svar #4 Dato: 05 November , 2010, 10:16 »
Prøv og tjek for blodmider under pindene. Det er tit at de er synderen, men tjek også for alm utøj og orm.
Mvh Bettina.
Opdrætter af Sussex i stor i farverne Brun sort/Porcelænsfarvet, Sølvgrå, Gul sort/blå columbia og Hvid sort columbia.
Medlem af DfFR, Sussexklubben og Herning Fjerkræ klub.

Offline Sussie Baassel Holdt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 51
Sv: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Svar #5 Dato: 05 November , 2010, 10:36 »
jeg må hjem og lede efter klatter i hønsegården. :-\
Kærlig hilsen
Sussie Baassel Holdt

glad og tilfreds ejer af
1.3.8 Danske Landhøns

Offline Helle K.

  • Administrator
  • Indlæg: 6 127
Sv: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Svar #6 Dato: 19 Januar , 2011, 16:02 »
Sussie@ Hvordan gik det egentlig med Oskar :-\?...jeg håber da, at han klarede skærene og fik fin kam igen
Med venlig hilsen
Helle Kjelst

Faverolles, araucana, sussex, Isa ialt 1.14

Offline Montagne de Menthe

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 6
Sv: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Svar #7 Dato: 06 Februar , 2011, 11:18 »
Hej.

Vores halvgamle Jersey hane har hver vinter blålige/hvide tipper på kammen/hagelapper, farven kommer fint igen når det bliver forår og han skal være lækker overfor tøserne.

Så ved os skyldes det nok frost.

Mvh
J
Med venlig hilsen
Jacob

1.7 Jersey Kæmper, hane sort, 2 spættede høns, 2 sorte høns og 3 blå høns
0.3 ISA Warren

Offline ulla

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 187
Sv: Hane med meget lyserød/hvidlig kam!
« Svar #8 Dato: 06 Februar , 2011, 11:36 »
jeg har også oplevet det med en dorkinghane , jeg valgte at aflive ham da han var rædmager , selv om han spiste ,
det viste sig at kroen var proppet , men intet i tarmene , undrede mig over det , men kom så til at tænke på at deres grus og skaller jo lå ude under
sne og is , så der er lige en hønsemutter med dårlig samvittighed  :'(  de har nu også en stor skål i huset , som de godt nok også bader i .
0,2 dorking
0.1 kæmpe jersey
1,5 amrock
16 grunlaegere
1,0 land kanin
1.1.skotsk terrier
1,0 irsk terrier
0,2 ,5 staldkat
3.1 heste og ponyer
1.2,19 moskusænder
mand og to piger (de nægter at blive kataloggiseret som dyrene ;-)