Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: tage ællinger fra/piller fjerne af  (Læst 3979 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline bos1

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4
tage ællinger fra/piller fjerne af
« Dato: 01 August , 2010, 09:43 »
hej

jeg er rimelig ny i det her med ænder
sidste sommer fik jeg 2 muskous ænder (en han og en hun)med i en bilhandel  ;D
de har så fået 7 ællinger den 16/7 men en er så siden død og jeg har så fundet ud af det er andrikken der slog den ihjel da jeg tog ham på fast gerning i at prøve på 2 mere
jeg tog så andrikken fra igår og satte ham ud i haven til at gå fri og mor and gik så sammen med ællingerne inde i gården men her til morgen så vi at de begge havde pillet deres fjer godt og grundigt og det virker lidt som om at det var fordi vi skilte dem ad
nu har vi så sat dem sammen igen men taget ællingerne fra og ind i et rum vi har til det med lidt og svømme i og en lampe til lidt varme
spørgsmålene er så
kan de gå selv når de ikke er ældre
holder de 2 voksne op med at pille sine fjer for hun virker stadig meget stresset og leder efter ællingerne (jeg tror hun kan høre dem)

Offline Pjaltenborg

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 826
Sv: tage ællinger fra/piller fjerne af
« Svar #1 Dato: 01 August , 2010, 09:55 »
Jeg syns du skal lade andemor få sine ællinger igen ....så må hun pille fjer som hun vil. Tager hun ikk skade af her om sommeren.

Måske de er gået i fældning ?

Med venlig hilsen Søs

Offline Elise ☺

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 728
    • www.beli-lys.webbyen.dk
Sv: tage ællinger fra/piller fjerne af
« Svar #2 Dato: 01 August , 2010, 10:08 »
ej jeg syntes også du skal skynde dig at give andemor sine ællinger tilbage alt andet ville i mine øjne være synd både for and og ællinger, så ud med andefar, det har jeg også måtte gøre med mine ænder i sin tid, og det tager de ikke skade af, alle fjer vokser jo ud igen.
Mange Hilsner Elise

Brahma: Hvid-blå col. Hvid-sort col. Red pyle, sølv-sortbåndet
Engelsk araucana: Perlegrå
Sebright: Sølv sort randet
Serama
Gæs: alm landgæs
6 heste/ponyer
Mange katte
1 fantastisk gårdhund
2 dejlige piger og 1 forstående ægtemand

Offline bos1

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4
Sv: tage ællinger fra/piller fjerne af
« Svar #3 Dato: 01 August , 2010, 10:49 »
ok så prøver vi det

vi syntes bare det så så voldsomt ud da det skete på en enkelt nat
og specielt hunnen så meget pillet ud
men vi prøver og tak for de hurtige svar  ;D

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: tage ællinger fra/piller fjerne af
« Svar #4 Dato: 01 August , 2010, 11:13 »
Velkommen på forum, Dan  :D
Jeg kan se du allerede har fået nogle rigtig fine svar. Jeg har ikke meget forstand på ænder, men ville nu også mene at mor og børn så vidt mulig skal være sammen. Ællingerne får den optimale pleje på den måde. Vi hører af og til om andrikker, der bliver nødt til at have de røde kort i en periode.
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline bos1

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4
Sv: tage ællinger fra/piller fjerne af
« Svar #5 Dato: 05 August , 2010, 00:29 »
så har vi prøvet et par dage og det går fint  ;D ;D ;D