Jeg læste en anmeldelse af en roman der skulle foregå under anden verdenskrig, hvor der også skulle være en del om Danmark, altsammen med historisk korrekthed( som altid med Ken Follett), men fiktive personer selvfølgelig. Kan ikke huske titlen, men anmeldelsen fristede.
Jeg er gang med Giganternes fald. Den er meget detaljeret, spændende nok og giver bestemt indblik i en urolig tid.Man følger fire familier, en tysk, en engelsk adelsfamilie , en engelsk kulminearbejderfamile, samt en russisk.Hvordan deres liv flettes ind i hinanden.
Det skulle være første bog af en trilogi. Sådanne bøger kan jeg godt lide at læse, man får jo næsten et familieforhold til personerne.Samtidig er det ingen skade til, for mig, at få opfrisket lidt historie.
PS bogen er lang bedre end filmen.
VH Gunni.