Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Tillæg?  (Læst 5631 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Tommy Andersen

  • silkehønseopdrætter
  • Global Moderator
  • Indlæg: 1 484
    • www.123hjemmeside.dk/Silkehons
Sv: Tillæg?
« Svar #15 Dato: 23 November , 2010, 21:53 »
Hej


Man kan sortere på kamfejl ret tidligt og da det er en væsenlig fejl så skla de væk med det samme, man kan jo have nogle der ikke kamfejl, så skal de jo gå lidt længere og så først kunne sortere på farvefejl eller andre grovefejl, som der nu er ved de forskellige racer.

Mange specialklubber vil også gerne hjælpe, så brug dem også, de har somme tider lidt mere indsigt i de goder og fejl i racen.
Man har ikke nødig at være medlem for at få råd, hvis klubben kun vil hjælpe hvis man er medlem, så er de ude på et sidespor som ikke give nye medlemmer, brug også den lokaleklub.

Tommy   

Tommy   

Offline Andreas

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 348
Sv: Tillæg?
« Svar #16 Dato: 23 November , 2010, 22:02 »
Hvad gør i med frasorteringen ved tidlige sorteringer?? Af med knoppen og i skralderen?

 Tommy@ kan man godt frasortere silker som kyllinger, efter "tå-fejl"? Vokser tærene til med alderen?
Maraner i blå/kobber, splash og sort/kobber.

Offline Mikkel Schmidt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4 868
Sv: Tillæg?
« Svar #17 Dato: 23 November , 2010, 22:39 »
Tanja, helt enig, det er så svært at vurdere! :)

Tommy, endnu engang tusind tak :)

Andreas. Jeg havde en plan om at fede dem alle op og så slagte dem, men det fandt jeg ud af slet ikke kunne svare sig med så mange, så ja, fra næste år af så er det for hanernes vedkommende af med knoppen og i skraldespanden. Hønerne kan man jo for det meste sælge :)

Hilsen Mikkel
2.4 sølvhalset landhøns.
0.7 blandede høns af mange forskellige racer.