« Svar #5 Dato: 28 Juni , 2013, 00:04 »
Hej Kenneth det er først nu jeg tilsyneladende har læst OG forstået hvad du skrev, altså det med rugeæggene - det er da mystisk hvis æggene er så lyse fra start af - så vil jeg da være skeptisk over om hønsene indeni ville kunne lægge de mørke æg?
Min Maran burde lægge æg nu, og min islandske har lagt sig skruk mens hun rager æg til sig fra de andre (hun fisker dem vist mere el mindre op fra forsvindingsrampen). Og den islandske lægger også flødefarvet æg - jeg ved dog ikke om hun gør det når hun er skruk?? Hvis hun ikke gør, er det kun Maranen som lægger de flødefarvet æg (de andre lægger nogle andre farvet æg = fordelen ved at have forskellige høns og dermed forskellige æg, man kan nogenlunde holde øje med hvem der lægger og hvor meget)
Jeg må vist på jagt efter en Maran som lægger mørke æg med garanti -----anyone??


Logget
1,2 Brahma, 0,3 Maran, 0,2 Sorte skovhøns, 0,2øko industrihøns på pension, 0,1 skrabehøne på pension, 0,1 Isa Warren, 0,3 Grønlæggere. Og nu skal der vist ikke flere til...tøhø!
1,2 Børn fra 2009-2010-2012 - så der er liv i huset
0,1 Islandsk hest. 1,1 Alaskan Malamute. 0,1 Huskat. 1,0 Dværgvædder kanin. ?,?fisk.
1,0 Tålmodig og meget fingersnild bedre halvdel