Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Orm i æggene  (Læst 30443 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Pia SF

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 22
Sv: Orm i æggene
« Svar #15 Dato: 13 December , 2013, 00:20 »
Hvordan er forholdene mellem saltsyre og vand, og over hvor mange dage ? Tror jeg vil gøre det samme

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Orm i æggene
« Svar #16 Dato: 13 December , 2013, 09:39 »
Der er meget delte meninger om den såkaldte saltsyrekur.
Den skulle angiveligt forrykke syre/base balancen i tarmen, men i det blandingsforhold der angives, svarer syreindholdet til det, man finder i coca cola.
Personligt ville jeg aldrig selv drikke vand tilsat saltsyre, og jeg giver det heller ikke til mine høns.
Jeg har også hørt om nogen, der tilsætter Rodalon til drikkevandet, Rodalon er så ætsende, at det kan give skader i spiserøret, i forbindelse med f.eks. katte advarer man om, at hvis katte har gået på en fugtig overflade, der har været aftørret med Rodalon, og de så bagefter slikker deres poter, kan de få meget alvorlige (fatale) skader i svælg og spiserør. Jeg kunne heller ikke drømme om at give det til mine dyr.
Har du selv lyst til at drikke vand tilsat saltsyre, Pia?
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Helle K.

  • Administrator
  • Indlæg: 6 127
Sv: Orm i æggene
« Svar #17 Dato: 13 December , 2013, 10:14 »

Har du selv lyst til at drikke vand tilsat saltsyre, Pia?

Har man dyr, er der krav om, at de skal have adgang til rent drikkevand. Da en saltsyrekur skal gives som eneste drikkelse til hønsene i den såkaldte behandlingsperiode, lavde jeg en gang en blanding og smagte på den. Fyyh for en metalisk giftig smag - også selv om det kun drejer sig om 20 ml. til 10 l. vand.

Selv om en anden bruger hævdede det modsatte, så nægter jeg at tro på, at høns har lyst til at slukke tørsten i saltsyrevand.
Med venlig hilsen
Helle Kjelst

Faverolles, araucana, sussex, Isa ialt 1.14

Offline kristiank

  • Bruger
  • Indlæg: 2 831
Sv: Orm i æggene
« Svar #18 Dato: 13 December , 2013, 11:14 »
den ændrede ph værdi der skabes i tarmen der afliver ormene, kommer oss hvis de spiser grønt/grovfoder. derfor burde det være overflødig hvis dine høns går i haven. hvad angår ætsninger er det en meget mild opløsning, meget mildere end bla opkast, så skadeligt er det nok ikk

Offline Pia SF

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 22
Sv: Orm i æggene
« Svar #19 Dato: 13 December , 2013, 19:07 »
Nej, jeg har allerede inden nye indlæg ombestemt mig. Selvfølgelig skal mine høns ikke ha' saltsyre, blev bare grebet lidt af panik over alle de orme. Men jo mine høns bliver jævnligt lukket ud i hele haven, og de får dagligt grønt.

Offline ina.....

  • Bruger
  • Indlæg: 5 862
  • Konen med de ternede sutsko
Sv: Orm i æggene
« Svar #20 Dato: 13 December , 2013, 22:35 »
Hvis du synes der er rigtig mange, så tal med dyrlægen, aflever en prøve og få noget ormemidel..
Venlig Hilsen INA


En flok gul orpington, og en flok blandinger og  2 gårdhunde og en ruhåret hønsehund og 2 heste 1 katte 1 mand og 2 børn

Offline pilegaarden

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 7 786
  • Erik
Sv: Orm i æggene
« Svar #21 Dato: 13 December , 2013, 23:53 »
Den skulle angiveligt forrykke syre/base balancen i tarmen, men i det blandingsforhold der angives, svarer syreindholdet til det, man finder i coca cola.

Skulle vi ikke prøve at være saglige i vores argumentation herinde.
Jeg har tidligere påvist at Coca Cola's indhold af fosforsyre faktisk virker basisk ift hønsemavens normale surhed. Ph værdien i Coca Cola fik jeg i den forbindelse bekræftet af den danske producent af Coca Cola (Carlsberg).

Har du selv lyst til at drikke vand tilsat saltsyre, Pia?

Jeg har ikke prøvet det, men jeg drikker med stor glæde vand tilsat fosforsyre plus diverse smagsstoffer.  ;D ;D

Selv om en anden bruger hævdede det modsatte, så nægter jeg at tro på, at høns har lyst til at slukke tørsten i saltsyrevand.

Igen, lad os bestræbe os på at være saglige.
Du er naturligvis velkommen til at nægte at tro på hvad andre fortæller. Det er et frit land, med ytringsfrihed.
Jeg hælder ikke til tro men baserer mig på erfaring.
Og faktum er at hønsene ikke tager notits af at der er syre i vandet. De drikker det lige så naturligt som vand uden syre, eller som vand tilsat f. eks hvidløg.

Hvis kuren virker (jeg skriver 'hvis', da jeg ikke kan bevise, at det er pga kuren, at jeg ikke finder orm i de dyr jeg slagter), er der ingen grund til at skræmme nye Forummedlemmer til at undlade at bruge den, for så i stedet at poste penge i dyr medicin, som næsten med garanti er farligere/giftigere end en tynd saltsyreopløsning.

Beklager det sure opstød, men tag det med et smil og lad os komme videre. ;)

 
Mvh
Erik Andersen

Offline Pia SF

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 22
Sv: Orm i æggene
« Svar #22 Dato: 14 December , 2013, 01:20 »
Jeg har ikke set orm i aff, men på div sider og ikke mindst her står der jo en del om div sygdomme hos høns. Men som sagt, har intet set, udover den ene isa har tynd mave

Offline nimrod

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 839
Sv: Orm i æggene
« Svar #23 Dato: 14 December , 2013, 09:34 »
Mavesyre består hovedsageligt af saltsyre, så så længe blandingen ikke er så stærk at den ætser på vej ned i maven, så tror jeg bestemt ikke det er skadeligt, men kan heller ikke forestille mig at det gør nogen forskel på ormene. Mht om hønsene kan lide det, som erik skriver så drikker vi andre jo også så mange unaturlige ting med stor fornøjelse, man kan jo bare sætte 2 bøtter ud, en med rent vand og en saltsyre vand og holde øje ... ;-)

Forskellige orm har forskellige livscyklusser og ofte får vi jo netop at vide at vi ( mennesker) ikke kan få denne eller hint ormetype fordi saltsyren i mavesækken dræber dem, det tænker jeg er et glimrende grundlag for en myte om at saltsyre virker mod orm, men i visse ormetyper er det omvendt, nemlig at saltsyren aktiverer ormeæggene til dåd.

I gamle dage gav man heste gulerødder mod orm, når de fik dem kom der nemlig mange orm ud med afføringen - desværre var det også en skrøne og det der i virkeligheden skete var at vitaminerne i gulerødderne fik ormebestanden til at blomstre voldsomt op og så var der ikke plads til alle, så nogle røg ud med afføringen ...

Hvis man skal sige noget fornuftigt om det her, så er der vel nogen der skal melde sig til at få taget gødningsprøver af deres høns, prøve en saltsyre kur og derefter tage nye gødningsprøver også melde herinde om det havde nogen effekt :-)
Med venlig hilsen

Charlotte

Fjer : tværstribet Plymouth rock, Maran (den spæde opstart), Vildtfarvet Araucana, Brunbroget Moskus, Hvid gås
1.1 heste
3.0 Missetat
1.0.4 Mand og dejlige børn

Offline Helle K.

  • Administrator
  • Indlæg: 6 127
Sv: Orm i æggene
« Svar #24 Dato: 14 December , 2013, 17:08 »
I min hønsegård virker rent vand lige så godt som saltsyrevand - jeg har heller aldrig haft høns med overtryk af orm


Hvis man skal sige noget fornuftigt om det her, så er der vel nogen der skal melde sig til at få taget gødningsprøver af deres høns, prøve en saltsyre kur og derefter tage nye gødningsprøver også melde herinde om det havde nogen effekt :-)

Det er helt sikkert vejen frem, hvis nogen vil tage hævd på saglighed.
Med venlig hilsen
Helle Kjelst

Faverolles, araucana, sussex, Isa ialt 1.14

Offline pilegaarden

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 7 786
  • Erik
Sv: Orm i æggene
« Svar #25 Dato: 14 December , 2013, 22:30 »
I min hønsegård virker rent vand lige så godt som saltsyrevand - jeg har heller aldrig haft høns med overtryk af orm

Sunde og raske høns får ikke for højt ormetryk, uanset hvad de drikker. De vil dog i mange tilfælde stadig have orm (som de fleste andre dyr vi omgiver os med), og netop derfor er det måske ikke nogen dum ide at give dem en ikke giftig (læs medicinsk) behandling med jævne mellemrum. Vi ved alle hvor let høns har ved at fange en eller anden sygdomskim, og begynder denne kim at gøre hønen syg/svækket, vil eventuelle orm få kronede dage og et for stort ormetryk vil meget sandsynligt blive resultatet.

Jeg har lidt vanskeligt ved at forstå, at flere garvede forummedlemmer, som tydeligvis ikke selv har gjort, eller har ønsket at gøre sig, erfaringer med saltsyrekuren, straks når talen om denne kur kommer op, siger - ''Dur ikke, væk.'' - og så i stedet anbefaler at man går til dyrlægen og får en recept på en dosis gift til sine kære høns.

De fleste medicinske produkter mod orm, utøj osv er jo i bund og grund kemisk fremstillede giftstoffer som har det ene formål at slå ihjel. Doseringen indrettes så kun 'snylterne' rammes fatalt. Men det er dog stadig giftstoffer.   
Mvh
Erik Andersen

Offline nimrod

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 839
Sv: Orm i æggene
« Svar #26 Dato: 15 December , 2013, 08:55 »
FYI

Har fundet denne her (ud fra devisen at hvis der er noget om snakken så kan det googles ;-) )

http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0100-736X2011000500010&script=sci_arttext

Der er flere tilsvarende udenlandske undersøgelser, man kan google på hydrocloric acid poultry :-)

Kort opsummeret viser den at den laveste dosering på 1000 ppm giver bedst resultater mod specifikt den parasit type der hedder Eimeria tenella, om det overhovedet en en aktuel type i DK aner jeg ikke - men altså den er ikke en orm, men derimod en variant af de fyre der giver coccidiose. (Jeg skriver variant fordi den specifikke type ikke er nævnt som årsag til coccidiose her i DK, landbrugsinfo nævner Eimeria acervulina og Eimeria colchici).
https://www.landbrugsinfo.dk/SearchCenter/Sider/results.aspx?k=eimeria&s=S%C3%B8g%20kun%20i%20opdaterede%20sider

@Erik problemer er jo at medmindre man følger op med en gødningsprøve så aner man ikke om saltsyre kuren har virket, derfor synes jeg det er vigtigt at nye hønseholdere er helt klar over at vi her snakker om et husråd og ikke en dokumenteret kur - så kan man agere ud fra det :-)
tilgengæld ser det jo så ud til at det dokumenteret har effekt på coccidiose, det er da værd at overveje som alternativ til traditionelle antibiotikaer mod coccidiose (som jeg synes er dybt problematiske).
Med venlig hilsen

Charlotte

Fjer : tværstribet Plymouth rock, Maran (den spæde opstart), Vildtfarvet Araucana, Brunbroget Moskus, Hvid gås
1.1 heste
3.0 Missetat
1.0.4 Mand og dejlige børn

Offline TosseTina

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 563
  • Brug ikke vold, hent hellere en større hammer.
Sv: Orm i æggene
« Svar #27 Dato: 15 December , 2013, 10:53 »
Selv om jeg er positiv over for saltsyrekuren og selv bruger den og ja mine høns foretrækker saltsyrevandet, så er der flere ting der spiller ind, med hensyn til virkningen. Lad os sige at kråsen er fyldt med kalk og der så kommer saltsyreopløsning ned, så sker der en reaktion. Der dannes kalciumklorid, som man i husholdningen bruger til at neutralisere oxalsyren i bla. rarbarber. Hvis hønen ikke har kalken i kråsen når saltsyre opløsningen gives, så bliver resultatet måske en anden.
De bedste hilsner fra
Tina
Medl af Praktisk økologi
1.0 sort/sølv Maran
0.3 blå/sølv Maran
0.1 blå/kobber Maran
0.4 blandet Maran & Orpington
0.1 orange sort båndet dværg wyandotte
0.1 araucana blå guld halset
Masser af koi, emder og guldfisk uden tal.
1.0 Homo Sapiens hvid race

Offline Lmidtgaard

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 17
Sv: Orm i æggene
« Svar #28 Dato: 15 December , 2013, 22:42 »
Har nogen af jer erfaringer med naturlægemidlet verm-x?
1,5 gråstribet maran
1,2 guld vildtfarvet silkehøns

Offline Finn Jensen

  • Fjerkræ Forum er bedst
  • Administrator
  • Indlæg: 7 840
    • Dansk Fjerkræ Forum
Sv: Orm i æggene
« Svar #29 Dato: 18 December , 2013, 08:36 »
Her er en fin lille beskrivelse af orm i høns.
http://poultrykeeper.com/general-chickens/worming-chickens

Når jeg søger på engelske sider omkring "deworming" (af-ormning...) så dukker ikke noget op om saltsyrekur, men til gengæld rigtig meget om at bruge æbleeddike. Beskrivelsen er til gengæld nøjagtig samme princip som saltsyre, nemlig at ph-værdien i tarmen ændres og det hæmmer ormene!

Der skrives også om at græskar(frø) skulle kunne have en effekt på orm?

Jeg ville klart foretrække at bruge æbleeddike i stedet for saltsyre som forebyggelse mod orm, men om det reelt virker er der meget delte meninger om.
"Først ignorerer de dig, så griner de af dig, så bekæmper de dig og så vinder du."
― Mahatma Gandhi